Zkušenosti s Windows 10 – instalace

Protože Microsoft 29. července 2015 vypustil do světa Windows 10, je nejvyšší čas, abychom se i my na tomto webu začali tomuto systému naplno věnovat. Na rozdíl od zpravodajských serverů vám budeme přinášet vlastní zkušenosti, rady při řešení problémů, tipy a triky a další vychytávky, jak už jste zvyklí. Začínáme dnešním článkem, který se zabývá čím jiným než instalací Windows 10.

Stažení Windows 10

Jistě vám neuniklo, že Microsoft zveřejnil Windows 10 svém webu, kde si ho může stáhnout úplně každý. Pokud pak máte legální Windows 7 či 8, po upgradu budete mít legální i Windows 10. Desítky jsou totiž k dispozici zdarma. Na uvedeném odkazu naleznete návod, jak si vytvořit instalační DVD systému, já však všem uživatelům Sedmiček či Osmiček doporučuji druhý způsob.

Upgrade prostřednictvím Windows Update

Pokud máte nárok na bezplatný upgrade systému, váš současný systém už pár týdnů zobrazuje možnost upgradu na hlavním panelu. Jediné, co vám tedy zbývá, je otevřít Windows Update a povolit instalaci Windows 10, je-li už pro váš počítač k dispozici (Microsoft Desítky uvolňuje postupně). Proces instalace je obdobný jako u předchozích verzí Windows s tím, že máte možnost zachovat soubory i aplikace, nebo jen soubory. Samozřejmě můžete také provést čistou instalaci.

Instalace z ISO souboru

Já osobně jsem Windows instaloval asi týden před oficiálním vydáním, a to z ISO souboru. ISO soubor jsem si stáhl a otevřel v Daemon Tools. Následně jsem v instalátoru vybral, že chci zachovat pouze osobní soubory, tedy provést čistou instalaci. Upgrade trval se vším všudy přibližně hodinu, možná o něco déle. Protože se ještě nejednalo o poslední build systému, jako účastník programu Insider jsem si povolil rychlé aktualizace a nejnovější build (finální verze Windows 10) se mi nainstaloval. Celou instalaci jsem tak na obou noteboocích absolvoval dvakrát a proběhla naprosto bez problémů. Následně, protože jsem měl oba předchozí systémy legální, jsem se odhlásil z programu Insider a Windows 10 mám nadále legální. Už mi ovšem nechodí aktualizace v předstihu.

Po instalaci Windows 10 fungovalo vše perfektně, byl jsem nadšený především z Windows aplikací, které si podrobně probereme později. Ještě před tím se totiž v dalším článku podíváme na řešení problémů s nefunkčním zvukem a webkamerou – nebojte, stačí aktualizovat ovladače. )

3 komentáře to “Zkušenosti s Windows 10 – instalace”

  1. […] V minulém článku jsme si pověděli, že upgrade na Windows 10 můžete provést prostřednictvím Windows Update nebo instalací z ISO souboru, a přidali jsme také vlastní zkušenosti s instalací. Dnes ve vlastních dojmech z Desítek budeme pokračovat a ještě než si řekneme, jak je Windows 10 rychlý, stabilní a tak dále, vám pomůžeme s řešením problémů, které se po instalaci mohou objevit – nefunkční zvuk či webkamera. […]

  2. Jaroslav Růžička napsal:

    měl sem win 10 na dvouch počitačích a postupně na obouch to šlo do háje. Vždy něco přestane fungovat. Takže za mně win 10 až je ty chytráci daj dohromady

  3. Sáša Jurečková napsal:

    nejde mi každou chvíli zvuk !!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *