Jak ve Windows 10 aktivovat Cortanu

Jak jistě víte, Windows 10 přinesl do počítačů a notebooků osobní asistentku Cortanu, která je ve stejné podobě k dispozici také v mobilní verzi tohoto systému – Windows 10 Mobile. Uživatelé ji však znají už z Windows Phone 8.1. Osobní asistentka umí plánovat schůzky, prohledávat počítač, navíc se učí, poznává vás, a tak může lépe vyhovovat vašim představám. Má to ale jeden velký háček – Cortana není k dispozici v české verzi systému Windows 10. A i když je to obrovská škoda, zdá se, že se jí v nejbližší době nedočkáme. To ovšem neznamená, že si Cortanu nemůžete alespoň vyzkoušet. V dnešním článku vám ukážeme jak.

Ten trik je jednoduchý – přepnete se na anglickou verzi systému. V angličtině je totiž Cortana dostupná a bude s vámi komunikovat. Otevřete tedy nabídku Start a přejděte do Nastavení. Poté zvolte Čas a jazyk a následně v levém menu Oblast a jazyk. V seznamu zemí nyní vyhledejte Spojené státy a kliknutím tuto oblast vyberte. Poté v seznamu jazyků najděte English (United States), klikněte a zvolte možnost Nastavit jako výchozí. Následně přejděte na Možnosti a kliknutím na Stáhnout nechte jazyk stáhnout a nainstalovat.

Nyní v levém menu přejděte na položku Řeč, kde si nastavte Angličtina (Spojené státy) a níže si můžete zvolit mužský nebo ženský hlas. A to je vše. Nyní vám nezbývá než se alespoň odhlásit a znovu přihlásit a ihned uvidíte systém v angličtině a na hlavním panelu připravenou osobní asistentku.

Cortana ve Windows 10 se vás nejprve zeptá, jak vás má oslovovat. Poté je dobré zavítat do jejího nastavení a provést kalibraci na vaši výslovnostCortana vás nechá přečíst několik vět, díky kterým se naučí váš akcent. Následně už si můžete zapnout aktivaci Cortany vyslovením „Hey Cortana“ a vyzkoušet, že vše funguje. Já osobně jsem schopnosti Cortany testoval a musím říct, že Microsoft odvedl opravdu velký kus práce.

6 komentářů to “Jak ve Windows 10 aktivovat Cortanu”

 1. awkyesky napsal:

  Já jí tam přesto nemam -. –

 2. Ondrey napsal:

  a polohu maš vyplou aby si počítač opravdu myslel že je ve spojených státech?

 3. kokot napsal:

  Ta píčovina cortana mi vůbec nefunguje. Vyhledávání trvá strašně dlouho.

 4. RADY napsal:

  me se dlouho stahuje reč a jazyk

 5. KUBA napsal:

  mě taky

 6. Martas.ekCZ napsal:

  Já ji tam nemám )-:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *