Jak ve Windows 10 aktivovat Cortanu

Jak jistě víte, Windows 10 přinesl do počítačů a notebooků osobní asistentku Cortanu, která je ve stejné podobě k dispozici také v mobilní verzi tohoto systému – Windows 10 Mobile. Uživatelé ji však znají už z Windows Phone 8.1. Osobní asistentka umí plánovat schůzky, prohledávat počítač, navíc se učí, poznává vás, a tak může lépe vyhovovat vašim představám. Má to ale jeden velký háček – Cortana není k dispozici v české verzi systému Windows 10. A i když je to obrovská škoda, zdá se, že se jí v nejbližší době nedočkáme. To ovšem neznamená, že si Cortanu nemůžete alespoň vyzkoušet. V dnešním článku vám ukážeme jak.

Ten trik je jednoduchý – přepnete se na anglickou verzi systému. V angličtině je totiž Cortana dostupná a bude s vámi komunikovat. Otevřete tedy nabídku Start a přejděte do Nastavení. Poté zvolte Čas a jazyk a následně v levém menu Oblast a jazyk. V seznamu zemí nyní vyhledejte Spojené státy a kliknutím tuto oblast vyberte. Poté v seznamu jazyků najděte English (United States), klikněte a zvolte možnost Nastavit jako výchozí. Následně přejděte na Možnosti a kliknutím na Stáhnout nechte jazyk stáhnout a nainstalovat.

Nyní v levém menu přejděte na položku Řeč, kde si nastavte Angličtina (Spojené státy) a níže si můžete zvolit mužský nebo ženský hlas. A to je vše. Nyní vám nezbývá než se alespoň odhlásit a znovu přihlásit a ihned uvidíte systém v angličtině a na hlavním panelu připravenou osobní asistentku.

Cortana ve Windows 10 se vás nejprve zeptá, jak vás má oslovovat. Poté je dobré zavítat do jejího nastavení a provést kalibraci na vaši výslovnostCortana vás nechá přečíst několik vět, díky kterým se naučí váš akcent. Následně už si můžete zapnout aktivaci Cortany vyslovením „Hey Cortana“ a vyzkoušet, že vše funguje. Já osobně jsem schopnosti Cortany testoval a musím říct, že Microsoft odvedl opravdu velký kus práce.

6 komentářů

  1. a polohu maš vyplou aby si počítač opravdu myslel že je ve spojených státech?

  2. Ta píčovina cortana mi vůbec nefunguje. Vyhledávání trvá strašně dlouho.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*