Jak na nastavení klávesnice ve Windows 10

winseven

Jakmile nainstalujete Windows 10 a pustíte se do každodenní práce, brzy zjistíte, že potřebujete přepnout na anglickou klávesnici a že to nejde. Proč? Protože si klávesnici musíte nastavit. V tomto článku vám ukážu, jak mít českou klávesnici a po stisknutí klávesové zkratky Alt + Shift klávesnici anglickou.

Nastavení klávesnice se v Desítkách opět provádí v novém Nastavení. Otevřete proto nabídku Start a Nastavení spusťte. Poté vyberte položku Čas a jazyk. Zde si povšimněte, že můžete měnit časové pásmo i formát času. My ovšem teď hledáme něco jiného. V levém menu proto vyberte Oblast a jazyk. Právě na tomto místě si můžete definovat jazyky systému a k nim příslušné klávesnice.V seznamu jazyků nyní klikněte na češtinu a poté zvolte Možnosti. Právě zde se vám zobrazí klávesnice, které k tomuto jazyků patří. Každý jazyk přitom může mít více klávesnic, které pak naleznete na hlavním panelu kliknutím na tlačítko klávesnice. Nyní si tedy vyberte, jakou klávesnici pro češtinu chcete používat (typicky QWERTZ anebo QWERTY) a poté se vraťte zpět. Pokud už v seznamu vidíte angličtinu, opět zvolte Možnosti. V opačném případě ji nejprve přidejte pomocí Přidat jazyk. Nyní pro angličtinu postupujte stejným způsobem – zvolte si vhodnou klávesnici i pro tento jazyk.A to je vše. Nyní si na hlavním panelu ověřte, že po kliknutí na klávesnici máte na výběr skutečně dvě zvolené klávesnice pro tyto dva jazyky, anebo jich případně máte více – můžete mít více jazyků i více klávesnic pro daný jazyk. Klávesovou zkratkou Alt + Shift nyní můžete mezi jazyky přepínat.

21 komentářů

 1. Dobrý den,
  nastavil jsem si jen jednu klávesnici (qwerty) a ostatní vypnul. Při startu počítače to takhle je, ale po chvíli se objeví i qwertz a někdy i ENG. Ale v nastavení nejsou, aby se daly vypnout. Po restartu je zase vše v pořádku. Nevíte co s tím?
  Děkuji.
  KK
  PS – mám předinstalované WIN 10 Home na novém počítači.

 2. Dobrz den,

  mam ten samej problem a uy y toho FAKT TECU!! … Samovolne prepinani mezi CZ a EN .. odinstaluji CZ a za chvili tam mam PRAVE pouze CZ ….. doPrdele uz… je to nejakej vir, nebo features???

 3. Jediné co vím, že pokud jste v aplikaci řekněme Word.. přepnete na EN klávesnici, Windows si to pamatuje. Zkuste do vypnout toto nastavení: Ovládací panely\Hodiny, jazyk a země či oblast\Jazyk\Upřesnit nastavení > zde je pár nastavení, které by mohli pomoci, zkuste po-vypínat, po-zapínat.

 4. Jěště,že existují lidé jako pan Petr Loukota ,
  když ignoranti z Microsoftu se neobtěžovali vyprodukovat použitelné přehledné návody ani v angličtině,
  natož česky.

 5. Dobry den, mam problem prestala me fungovat numericka cast klavesnice mam win.10 nevite jak na to ostatni funguje.

 6. Těžko říct čím by to mohlo být. Zkuste klávesnici zapojit do jiného PC, pokud se nejedná o klávesnici Notebookovou. Pokud tam numerická klávesnice funguje, znamená to problém softwaru. V případě notebooku to ještě můžete zjistit pokud nabootujete Linux např. z DVD mechaniky… stejný postup. Pokud tam numerická klávesnice bude fungovat jedná se jednoznačně o problém softwaru. Pokud by se jednalo o problém softwaru můžete maximálně zkusit přeinstalovat ovladače.

 7. na klávesnici s písmeny i,o,j,k,l,m se ukazují čísla, nevím jak přepnou,dekuji

 8. na klávesnici s písmeny i,o,j,k,l,m se ukazují čísla, nevím jak přepnou,dekuji

 9. Je možné, že je to speciality nějaké klávesnice např. u notebooků ACER, a mělo by se to dát vypnout Fn + NumLock… bez bližších informací nepovím více bohužel.

 10. Dobrý den,
  kdysi fungovala možnost přiřadit různým klávesnicím klávesovou zkratku.
  Používám klávesnici Hebrejskou, Ruskou, českou a někdy Arabskou.
  Dříve šlo přiřadit zkratky pro každou klávesnici zvlášť.
  např: ctrl+i = hebrejština
  atd.

  Existuje ve win 10 něco podobného? Nemůžu se toho dohledat. Vypadá to, že tuto funkci zrušili a člověk pořád dokola musí klikat na alt+shift dokud se nedokliká toho správného jazyka. ovšem když člověk píše střídavě Hebrejsky a česky v jednom dokumentu je to poněkud zdržující.

 11. Postupujte následovně Nové ovládací panely > Oblast a Jazyk > Další možnosti pro datum, čas a místní nastavení > Jazyk > Upřesnit nastavení > Přepínání metod zadávání znaků a poslední Změnit klávesové zkratky panelu jazyků

 12. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, zda je možné ve WIN 10 klávesovou zkratku ALT+SHIFT úplně deaktivovat, v určitých aplikacích potřebuji použít klávesy současně, ale zároveň je pro mne nežádoucí přepnutí ENG/CZ klávesnice. Zkoušel jsem prohledat celé hnastavení kolem klávesnice, ale nic. Ve WIN 7 tato možnost byla.
  Předem děkuji za odpověď.
  S pozdravem Michal

 13. Dobry den. Na noteboku mi spatne funguje klavesnice. Zrejme dcera neco nadtavila a my nevime co s tim. Napr. Cidlo 3 nxni funguje jako aktualizace stranky. Cislo 8 mi to stale pise +8. Nebo backspace mi stale pise ///a. Poradite? Diky moc

 14. Doporučuji jít sem : Control Panel\All Control Panel Items\Language\Advanced settings a zmenit druhou zalozku na Cj a je to vyreseno 🙂

 15. Dobrý den, Je možné mít ve win10 českou klávesnici qwerty s tím,
  že na ni funguje i pravý alt+v = @ ?

  Zavináč s alt+v mě funguje bohužel jen pouze na qwertz.

 16. Na počítači HP jsem na noteboku windows 10. Přestala mě jít numerická klávesnice.

 17. Nefungují ještě nějaké klávesy nebo čistě jen numerická část? Vyzkoušel bych ještě klávesnici v jiném operačním systému, např. Linux, stačí live spustit z USB. Pokud by klávesnice šla, bude problém v ovladačích na Windows. Pokud by nešla ani tam naznačovalo by to problém s hardwarem.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*