Zkušenosti s Windows 8 – postranní panel

winseven

V mnoha předchozích zkušenostech s finální verzí systému Windows 8 jsme již nahlédli do postranního panelu, který lze zobrazit jak v desktopovém, tak v Metro prostředí. Viděl jsem tento panel označovaný jako Charms bar, přičemž jeho možnosti pro desktop a Metro se mírně odlišují. Panel je na můj vkus poměrně praktický, neboť jej lze obrazit rychle, na druhou stranu však nabízí jen několik málo možností, byť jsou mezi nimi ty nejdůležitější jako vypnutí počítače. Pojďme se tedy podívat, jak panel otevřít a k čemu je dobrý.

Ať už v prostředí Metro nebo v desktopu, zkuste si myší najet do pravého horního či dolního rohu. Ihned se vám zobrazí postranní panel, který vám v obou prostředích nabídne pět ikon. Ta první z nich nazvaná Search vás vždy dostane do prostředí Metro, konkrétně mezi aplikace, kde se otevře panel pro hledání. Prakticky se v systému dostanete na podobné místo, jako byste stiskli klávesu Windows a začali psát. Dále je k dispozici ikona Share, která vám otevře širší postranní panel vždy v daném prostředí, podobně se chová také ikona Devices. Mezi nimi se nachází ještě tlačítko Start. To plní stejnou funkci, jako byste na klávesnici stiskli již zmíněnou klávesu Windows.

Poslední a nejzajímavější ikonou je pak Settings. Ta rovněž otevře širší postranní panel, který však v každém prostředí přináší jiné možnosti. Zatímco na desktopu můžeme otevřít Ovládací panely, Přizpůsobení, informace o počítači či Nápovědu, v Metru vidíme jen položku Tiles. Dolní část nastavení je však stejná, můžeme zde vypnout či restartovat počítač, změnit hlasitost, zobrazit internetová připojení a podobně.

Jak je vidět, postranní panel nabízí sice pět ikon, z toho jedna je pro zobrazení Metra a další v praxi zřejmě často nevyužijeme. Tento panel je šikovný, ale mohl by nabízet více zajímavých možností. Jedno je však jisté – budeme ho často zobrazovat před restartováním či vypnutím systému.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*