Investice do zlata

Investice do zlata patří mezi tradiční způsoby ochrany majetku a diverzifikace portfolia. V České republice však investoři čelí omezené nabídce zlatých slitků, což může ovlivnit jejich nákupní rozhodnutí a nakonec i jejich peněženku.

Je zajímavé, že žádná česká mincovna nevyrábí investiční zlato ve formě zlatých cihel. Navíc ani slovenské mincovny se do výroby těchto cenných kovů nezapojily. To znamená, že zlaté slitky v České republice pocházejí převážně od švýcarských rafinérií. Tato specifika mohou ovlivnit dostupnost a ceny zlatých investic na českém trhu.

Co však může překvapit, je velké rozpětí cen mezi různými prodejci. Pavel Trtík ze zlate-mince.cz upozorňuje, že identické slitky ze stejné rafinérie, se stejnou hmotností a ryzostí, by měly mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu. Avšak skutečnost je odlišná, a rozpětí cen může přesáhnout až 10 procent.

Pro české investory to znamená, že při nákupu zlatých slitků mohou platit více než jejich němečtí nebo rakouští kolegové. Otázkou je, co stojí za těmito cenovými rozdíly a zda jsou oprávněné.

„Sledovat cenu zlata na komoditní burze proto nestačí. Srovnávejte i ceny prodejců a nakupujte u takových, kteří jsou levní, na trhu působí již několik let a zlato mají skladem,“ radí Pavel Trtík. Jeho slova naznačují, že za tímto fenoménem mohou být faktory spojené s distribucí a provozními náklady prodejců.

Je zřejmé, že investoři by měli být obezřetní a pečlivě srovnávat nabídky různých prodejců. Ceny se mohou lišit nejen mezi jednotlivými prodejci, ale i v závislosti na hmotnosti a ryzosti zlatých slitků. Proč tedy čeští investoři platí více?

Pokud se rozhodnete investovat do zlata, je důležité si být vědomi těchto cenových odchylek a vybírat si prověřené a dlouhodobě působící prodejce. I při nákupu menších slitků se může projevit výhodné nakupování u spolehlivých a cenově výhodných prodejců. Diverzifikace investic do fyzického zlata může být zajímavým prvkem v celkové strategii správy majetku, a proto je důležité být informovaný a dobře zvážit své možnosti.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*