Pojištění pro malé startupy není žádná věda

Jaké pojištění zvolit pro startup?

Jaké pojištění zvolit pro startup?

Nejedno anglické slovo se v průběhu let stalo již zcela běžnou součástí našeho slovníků. V poslední době se v češtině postupně zabydluje i optimisticky naladěné slovo „startup“. Původně označovalo především malé IT firmy, jež se v poslední dekádě 20. století začaly objevovat v oblasti amerického Silicon Valley, odkud se následně živelně rozšířily do celého světa. Dnes už se ovšem dávno nejedná o pojem vyhrazený pouze prostředí počítačových a digitálních technologií. Dnešní startupy mají mnoho podob, ale spojuje je jedno: chuť hledat nové cesty a mnohdy neozkoušená, inovativní řešení. A s tím se pojí i řada specifik v oblasti pojištění. Jak tedy takový startupový projekt optimálně pojistit?

Pojištění pro startupy jako jeden z předpokladů úspěchu

Z dnešního pohledu považujeme za startupy malé — nezřídka začínající — dynamické firmy s velkým rozvojovým potenciálem. Filozofie startupového podnikání bývá spojena s inovacemi, neotřelými nápady a snahou uspět v něčem, co zatím není zavedeno či ozkoušeno. Budoucí úspěch startupu tak nezávisí pouze na dobrém nápadu, ale především na tom, jak — a zda vůbec — se jej podaří uvést do praxe.

Zdaleka ne každý startupový projekt se totiž dočká realizace. Statistiky dokonce ukazují, že většina startupů ukončí svou činnost, či dokonce zkrachuje hned v prvním roce po svém založení. Důvody jsou přirozeně různé, společným jmenovatelem nicméně bývá nedostatečná poptávka a odbyt, jindy to zase může být nedostatek financí či chybějící zázemí a vybavení.

Součástí projektové a rozpočtové rozvahy každého podobného byznys plánu by tak mělo být i adekvátní pojistné zajištění projektu, které podnikatelům s dobrými nápady poskytne oporu v náročném tržním prostředí.

Co obnáší pojištění podnikání pro startupové firmy?

Nabídka pojištění pro podnikatele na trhu je poměrně široká, ne každé však bude vyhovovat začínajícím a dynamicky se rozvíjejícím firmám, které ještě nemají zavedené procesy, ustálený provoz a rozvinutou produkci.

Každý podnikatelský projekt je jedinečný, což u startupů platí dvojnásob. Konkrétní skladbu pojištění je tak vždy vhodné s pojišťovnou konzultovat a najít optimální řešení podle aktuálních potřeb. Základ ovšem vždy tvoří především mix tradičních pojistných rizik pokrývající škody na majetku (od živelních pohrom, přes krádeže až po vandalismus) či přerušení provozu, jež mohou být pro začínající společnost fatální. Důležitou položkou pro startupové podnikatele je ovšem také pojištění odpovědnosti z provozní činnosti startupu, které zajistí klid a prostor pro rozvoj podnikání.

Vhodným řešením mohou být pojištění START PLUS či TREND od pojišťovny Kooperativa, jež komplexně ochrání jak majetek firmy v tuzemsku, tak nabídnou pojištění odpovědnosti se širokým územním rozsahem po celé Evropě. Výhodou při sjednávání pojištění v tomto případě je také skutečnost, že smlouvy lze podepsat elektronicky ověřeným elektronickým podpisem nebo elektronickým podpisem smlouvy na zařízení klienta či uzavřením pojistné smlouvy na dálku. Protože čas jsou, jak známo, peníze… a startupy časem neplýtvají!

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*