Nastavení funkce Ochrana systému

winseven

Ochrana systému je funkce ve Windows 7, která vám umožní vrátit systém do předešlého stavu. Pokud vám něco říká pojem bod obnovení, pak dobře víte, o čem mluvím. Bod obnovení se vytvoří například při instalaci nového software či ovladače. Pokud se tedy v systému cokoliv pokazí, můžete systém vrátit do stavu před instalací.

Funkce Ochrana systému vlastně zajišťuje nastavení vytváření bodů obnovení. Ochranu systému lze nastavit pro každý diskový oddíl samostatně, přičemž nejdůležitější je velikost místa na disku, které je pro funkci Ochrana systému využita. Každý vytvořený bod obnovení totiž něco zabírá, a tak se vám může snadno stát, že volné místo bude stále ubývat. Ochrana systému proto nabízí možnost, jak omezit místo na disku, které má být pro body obnovení využito.

Ochrana systému se konfiguruje podle velikosti vašeho disku. Jestliže zvolíte maximální využití 0%, žádný bod obnovení se vám nikdy nevytvoří. Pokud zvolíte 10%, systém funkci Ochrana systému přiřadí 10% z celkové velikosti vašeho disku. Jestliže je prostor pro body obnovení vyčerpán a je třeba vytvořit bod další, systém Windows odstraní nejstarší bod obnovení a místo něj vytvoří nový.

Konfiguraci Ochrany systému můžete provést na záložce Ochrana systému ve Vlastnostech systému. Klikněte pravým tlačítkem myši na Počítač, zvolte Vlastnosti a v levé části okna přejděte na Ochrana systému. Přepněte se na stejnojmennou záložku a budete moct Ochranu systému nakonfigurovat. Pro vybrání diskového oddílu máte možnost vytvořit bod obnovení, což se mnohdy může hodit. Pod tlačítkem konfigurace se pak skrývá ono nastavení místa na disku, které funkce Ochrana systému může využít.

Jak si jistě povšimnete, funkci Ochrana systému lze pro každý diskový oddíl zcela vypnout nebo nechat zapnutou pouze obnovu souborů, nikoliv systému. Osobně doporučuji pro systémový oddíl nechat funkci zapnutou, přidělit ji 1% celkového diskového prostoru by pak mohlo být dostačující. Pro oddíly, na kterých máte pouze data, zapněte alespoň obnovu předchozích verzí souborů. Kolik místa funkci Ochrana souborů přidělíte, to je čistě na vás. Pokud máte dostatek místa na disku, můžete přidělit i více. Při budoucím zmenšení místa se staré body obnovení odstraní.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*