Jak spustit soubory s příponou *.flac a *.mkv ve Windows Media Player 12

winseven
Windows Media Player 12
Windows Media Player 12

Jste-li milovníci hudby a potrpíte si na kvalitu, určitě znáte formát *.flac. Jedná se o bezztrátový hudební formát (nevypouští žádné části informace), který je šířen pomocí open source licence. Jedinou nevýhodou je velikost souborů, která se pohybuje kolem 30 MB na 3 minuty zvuku. V návodu si ukážeme, jak tyto soubory (a mnoho dalších) přehrát pomocí nejnovější verze Windows Media Player 12 (dále jen WMP).

Jako první věc, kterou musíte udělat je stáhnout a nainstalovat tento balíček kodeků pro Windows 7: http://www.majorgeeks.com/Win7codecs_d5959.html. Jsou to kodeky pro 32 bitový systém, které umožní WMP rozpoznat soubory například s příponou *.mkv nebo *.flac. Pokud používáte 64 bitový systém, musíte nastavit jako defaultní přehrávač 32 bitový WMP. Po nainstalováníkodeků zamiřte do nabídky Start – Všechny programy – Windows 7 Codecs – 64bit tools – default media player a klikněte na „set 32bit WMP as default“ a poté na „set 32bit registry item“. Tímto jste nastavili 32bitový WMP jako defaultní (rozhodně nepoznáte žádný rozdíl, protože mezi 64bitovou a 32bitovou verzí WMP rozdíl není). Po instalaci doporučuji spustit aplikaci Settings Application“, ve které lze nastavit, jaké kodeky budete používat (důležité například pro HD videa a jejich optimalizaci nebo HW akceleraci). Upozorňuji, že před každou změnou je třeba spouštět program jako správce počítače, což docílíte tím, že na aplikaci kliknete pravým tlačítkem a zvolíte „Spustit jako správce“ nebo v nabídce vyberete „Vlastnosti“, poté „Kompatibilita“ a zde zaškrtnete volbu „Spustit tento program jako správce.“ Pokud chcete kodeky odinstalovat, vždy používejte tlačítko „UNINSTAL“ na záložce Help“ v programu Settings Application (upozorňují na to sami autoři).

Nyní můžete bez problémů přehrát například *.flac, ale v knihovně se nebude ukazovat název alba a další popisky, protože WMP je WMP neumí číst. Proto je potřeba ještě do přehrávače doinstalovat rozšíření. To nese název WmpTagExtender (kromě Flacu podporuje i jiné formáty) a je možné ho stáhnout například zde: http://wmptagext.sourceforge.net/. Po stažení plug-inu je třeba ho aktivovat. Spusťte tedy WMP, klikněte na „Nástroje“, poté na „Možnosti“ a tam najděte nabídku „Moduly plug-in.“ Zde klikněte na pozadí a zaškrtněte políčko před názvem plug-inu. Poté doporučuji ručně aktualizovat knihovnu. To uděláte opětovným kliknutím na „Nástroje“, rozbalte nabídku „Upřesnit“, klikněte na „Obnovit knihovnu médií“ a na dotaz odpovězte Ano. WMP se vypne a když ho zapnete, začne se vám načítat hudba s počítače i se soubory Flac.

2 komentáře

  1. Petře stáhni si vlc, tam ani žádné dodatečné kodeky nepotřebuješ. A to že mezi 32-bit a 64-bit verzí není rozdíl je pěknej blaf autore. Konkrétně u FullHD videa na slabším stroji sakra poznáte, jestli jede procesor napůl nebo naplno 😉

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*