Defragmentace disku ve Windows 8

winseven

defragmentaceDoba jde stále kupředu a s ní i nové technologie. Proto na tom je také defragmentace disků ve Windows 8 trochu jinak, než na tom byla například ve Windows 98. Vzpomínáte si tehdejší defragmentaci? Na počítači jste ji obvykle spouštěli přes noc a stejně trvala klidně i den. S dnešními moderními systémy je tomu jinak, defragmentace disků se provádí pravidelně v určitou dobu. Navíc vás nijak neruší při práci, už nemusíte přestat počítač používat. V dnešním článku se tedy pojďme podívat, kde defragmentaci ve Windows 8 najdeme a co vše lze nastavit.

Defragmentaci je možné zcela vypnout, což je také dobře. Na klasických discích byste ji jednou za čas jistě provádět měli, na SSD to však není třeba. Pokud jste nainstalovali systém Windows 8 na SSD, defragmentace bude dokonce automaticky vypnuta. Jinak je možné sledovat datum a čas posledního spuštění u každé diskové jednotky a také pro ně nastavit, jak často má být defragmentace spouštěna.

Stiskněte nyní klávesu Windows, čím se dostanete do prostředí Metro. Začněte psát slovo „defragmentace“ a nezapomeňte se v pravé části přepnout na vyhledávání nastavení. Objeví se položka Defragmentovat a optimalizovat jednotky, takže na ni klikněte. Nyní už na vás budou čekat diskové jednotky a jejich aktuální stav. Každou z nich můžete jen analyzovat nebo rovnou optimalizovat. Pokud kliknete na Změnit nastavení, můžete určit, jak často se má defragmentace spouštět.

Odškrtnete-li volbu Spouštět podle plánu, defragmentace bude vypnuta a musíte ji spouštět ručně. Jinak můžete zvolit frekvenci, já osobně se držím tvrzení „zlatá střední cesta“ – jednou týdně je myslím optimální. Ještě doplňme, že po kliknutí na Zvolit můžete vybrat jednotky, pro které bude platit nastavený plán defragmentace.

Defragmentace udržuje na vašich discích pořádek, systém ví, kde má jaké soubory, má je pohromadě a je rychlejší. Nepodceňujte proto její význam.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*