Ovládejte Windows 7 pomocí klávesnice

winseven

Na prostředí a možnosti Windows 7 už jste si určitě zvykli. Co by pro vás ale mohlo být novinkou, jsou některé klávesové zkratky, které usnadňují práci se systémem, umožňují rychlejší manipulaci s okny a podobně.

1) Práce s aplikacemi na hlavním panelu

Aplikace umístěné na hlavním panelu jsou zleva číslovány od jedničky (nepočítá se tedy nabídka Start), přičemž právě díky jejich číslům s nimi lze snadno pracovat. Stačí, když stisknete klávesu Windows a patřičné číslo aplikace (například Win+2) a rázem dojde k maximalizaci či minimalizaci dané aplikace. Pokud položka zahrnuje více než jedno okno (například panely v Internet Exploreru), pak se opakovaným stisknutím klávesové kombinace budou okna přepínat.

2) Klávesa Windows a šipky

Stisknete-li klávesu Windows a šipku vlevo, aktuální okno ukotvíte k levé straně obrazovky. Pokud poté stisknete Windows a šiku vpravo, okno se od kraje odlepí a po dalším stisknutí Win+šipka vpravo se uchytí k pravé straně obrazovky. Pakliže stisknete kombinaci Win+šipky nahoru, dojde k maximalizaci aktuálního okna, Win+šipka dolů okno zmenší a poté naopak minimalizuje.

3) Výběr aplikací

Klávesovou zkratku Win+Tab zřejmě není třeba představovat. Zobrazí se náhled oken, přičemž držením Windows a opakovaným stisknutím klávesy Tab lze přepínat mezi okny. Pokud ale stisknete klávesy Ctrl+Win+Tab, náhled oken zůstane otevřený, pohybovat se v něm je pak možné šipkami, výběr okna se provede enterem a zrušení náhledu klávesou escape. To stejné platí také pro kombinace Ctrl+Alt+Tab.

4) Zobrazení plochy

Ve Windows 7 je možné plochu zobrazit také tak, že okna na ní se stanou průhlednými (AeroPeek). Aby se tak stalo, stačí stisknout klávesovou zkratku Win+mezerník.

5) Klávesa Windows a písmena

Na závěr si představme několik užitečných klávesových kombinací s pomocí písmen. Jak by bylo možné předpokládat, Win+F otevře okno vyhledávání, zatímco Win+R otevře okno Spustit. Chcete-li minimalizovat všechna aktuálně otevřená okna, stačí stisknout kombinaci Win+D, přičemž Win+M minimalizuje pouze aktuálně otevřené okno. Klávesová zkratka Win+E pak otevře Počítač, Win+U zase Centrum usnadnění přístupu. Zatímco Win+G umožňuje přepínat mezi miniaplikacemi, Win+T nabízí přepínaní mezi aplikacemi na hlavním panelu.

1 trackback / pingback

  1. Zajímavé klávesové zkratky ve Windows 8 | Winseven.cz

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*