Jak ve Windows 10 pracovat s virtuálními plochami

Jednou z velkých novinek Windows 10 je podpora virtuálních ploch. O tom jsme vás informovali až dávno. V dnešním článku proto splníme náš rest a ukážeme vám, jak se s virtuálními plochami ve Windows 10 pracuje.

Vytvoření nové virtuální plochy

Virtuální plochy v novém operačním systému nepřehlédnete, mají totiž tlačítko přímo na Hlavním panelu. To najdete hned vedle vyhledávání. Pokud na ně kliknete, zobrazí se vám náhled oken, která máte na aktuální ploše otevřená. Dokud žádnou plochu nemáte, uvidíte všechna okna. Okna jsou přitom hezky seskládaná vedle sebe a vy každé z nich můžete přesunout do popředí kliknutím. Pokud na okno kliknete pravým tlačítkem, budete ho moct přesunout na novou plochu, kterou tím současně vytvoříte. Přesun na novou plochu můžete provést také tažením okna do pravého dolního rohu na volbu Nová plocha. Samozřejmě lze i pouze vytvořit novou plochu, a to právě díky této volbě.

Přepínání mezi plochami

Jakmile budete chtít mezi virtuálními plochami přepínat, opět vám k tomu poslouží tlačítko na Hlavním panelu. Protože už máte dvě a více ploch, v dolní části obrazovky je uvidíte a kliknutím mezi nimi můžete přepínat. Pokud myš pouze umístíte nad některou z ploch, zobrazí se vám náhled oken na této ploše a vy si můžete rovnou vybrat některou z nich. Stejným způsobem, jaký už jsme popsali výše, si můžete kdykoliv přidat další virtuální plochu, anebo kteroukoliv z nich zavřít pomocí křížku. Na Hlavním panelu vždy uvidíte jen okna otevřená na aktuální ploše, můžete však vidět okna ze všech ploch, a to po nastavení – přejdete do Nastavení, následně Systém a Multitasking a pak v sekci Virtuální plochy provedete patřičné úpravy.

Jak jste s virtuálními plochami ve Windows 10 spokojeni? Využíváte jednu plochu k práci a druhou k zábavě?

2 komentáře to “Jak ve Windows 10 pracovat s virtuálními plochami”

  1. Simona napsal:

    Já osobně jsem z virtuálních ploch nadšená a ráda je využívám. Má to ale háček – když si chci na jedné ploše otevřít program, který už je otevřený na druhé ploše, tak se automaticky na tu druhou plochu přepnu a program se otevře jenom tam 🙁 čímž se mi pak všechno smotá dohromady a mám v tom větší zmatek, než když bych využívala plochu jen jednu.

    Už se mi podařilo u officů vyřešit problém otevírání více souborů v jednom okně, ale s problémem otevírání na stejné ploše si nevím rady. Netušíte, co s tím?

  2. Pepa napsal:

    Myslím, že to jsou všechno zbytečné komplikace typické pro MS, nějak nevím, k čemu bych tuhle nepřehlednost použil. Mám dva monitory a úplně mi to stačí. Když opravdu pracuju, cokoli dalšího (hudba…) mě ruší a zdržuje. Myslím, že vzhledem ke skutečným potřebám uživatelů by veškeré programy zejména od MS mohly být mnohem mnohem jednodušší. Nevím o nikom, kdo by na plné pecky a opravdu maximálně využíval třeba MS WORD. Nevím, proč jsou v něm třeba nedovařené funkce Excelu a Publisheru. Myslím, že MS by se měl soustředit na to, aby neotravoval neustále obrovskými balíky aktualizací.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *