Pečujte o Windows 7 – Vyčištění disku a CCleaner

winseven

Windows 7 už je na trhu poměrně dlouho a řada uživatelů jej tedy také poměrně dlouho využívá. Ačkoliv nejnovější operační systém od Microsoft je na tom o mnoho lépe než jeho předchůdci, stále platí, že se systém během používání zpomaluje. I o Windows 7 je tedy třeba se dobře starat, abychom jej nemuseli jednoho krásného dne úplně přeinstalovat. Používání antivirového programu by již mělo být samozřejmostí, stejně jako brány firewall. To ovšem ještě nestačí.

Systém si během svojí činnosti a během práce s uživatelskými daty ukládá řadu informací, které je čas od času dobré z disku odstranit. Jde například o miniatury, které se obvykle vytvářejí jako skryté soubory, dočasné soubory internetu a další. Odstraněním těchto souborů lze mnohdy na disku získat poměrně mnoho volného místa. Systém Windows 7 pro tento účel nabízí nástroj Vyčištění disku. Spustit jej můžete přes nabídku Start, kdy název stačí napsat do vyhledávacího pole. Nástroj během chvilky prohledá počítač a poté nabídne položky, které je možné z počítače odstranit, včetně jejich velikosti. Po zaškrtání všech položek k odstranění stačí kliknout na tlačítko OK a poté potvrdit Odstranit soubory. Tohoto kroku se nemusíte obávat, systém neodstraní žádné uživatelské soubory.

Během práce se systémem Windows rovněž dochází k ukládání hodnot do systémových registrů. Děje se tak například při instalaci aplikace. Některé hodnoty však při budoucí odinstalaci mohou v registrech zůstat. Ty jsou pak pro systém nepřehledné a dochází tak ke zpomalení systému. K vyčištění systémových registrů slouží velmi dobře nástroj CCleaner, který si můžete na internetu stáhnout zdarma. Osobně s ním mám dobré zkušenosti. Nástroj vyhledá „chybné“ hodnoty a nabídne jejich odstranění. Pokud systém Windows používáte například několik měsíců a toto čištění jste ještě neprovedli, může vám pomoci váš Windows 7 výrazným způsobem zrychlit. V levém panelu stačí zvolit Registry a poté kliknout na Hledej problémy. Následně zvolte Opravit vybrané problémy a vše je hotovo. Zálohu hodnot, kterou vám CCleaner nabídne, doporučuji provést.

Odstranění dočasných souborů a vyčištění systémové registru je spolu s dobrou ochanou proti počítačovým virům a spywaru prvním a základním krokem, jak udržet váš systém dlouho funkční a svižný.

1 trackback / pingback

  1. Jak ve Windows 8.1 spravovat aplikace Po spuštění | Winseven.cz

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*