Windows 7 a vlastní klávesové zkratky

O možnostech klávesových zkratek systému Windows 7 jsem na tomto webu již psal, zmínil jsem také gesta myší, pomocí nichž je možné urychlit práci se systémem. Často se ale může stát, že vám z nabízených a defaultních klávesových zkratek systému bude něco nevyhovovat či něco chybět. Proto bych vás rád upozornil na jednoduchou aplikaci, která vám během několika mála okamžiků umožní problém vyřešit.


Aplikace se jmenuje WinKey a na internetu je ke stažení zdarma. Nalézt ji můžete například na serveru softpedia.com anebo například na českém webu slunecnice.cz. WinKey stačí nainstalovat pomocí jednoduchého průvodce a poté jej můžete spustit. Aplikace je nastavena tak, aby se do budoucna spouštěla vždy při startu systému Windows, a vy tak mohli využít vámi nastavené klávesové zkratky.

Při spuštění se zobrazí několik již přednastavených zkratek, které můžete využít. Tyto zkratky, ale později také vaše vlastní, můžete kdykoliv odebrat kliknutím na Remove anebo modifikovat pomocí Properties. Chcete-li zobrazit základní zkratky systému Windows 7, jednoduše klikněte na Help a dále Standard Shortcut List. Jestliže nechcete, aby se ikona aplikace WinKey zobrazovala v oznamovací oblasti, klikněte na Options a odškrtněte Show Taskbar Icon.

Nyní můžeme přejít k samotnému nastavení klávesových zkratek. Každá zkratka se skládá z klávesy Windows a nějaké další klávesy. Novou zkratku lze přidat pomocí Add, přičemž v následujícím okně je nutné vyplnit pole Command, Shortcut key a Run. V Command je možné zvolit přednastavenou akci z rozbalovacího seznamu, spustit aplikaci pomocí první ikony anebo otevřít složku pomocí ikony druhé. V poli Shotcut key je pak nutné vybrat klávesovou zkratku pro tento příkaz z předpřipraveného, avšak bohatého seznamu. V poli Run pak už jen vybereme, jakým způsobem se má okno spustit.

WinKey je jednoduchá aplikace, která vám umožní správu klávesových zkratek systému Windows. Nastavit si tak můžete rychlé a pohodlné spouštění aplikací či otevírání adresářů, a to nejen na nejnovějších Windows 7, ale i na starších systémech Windows.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *