Využijte plánované defragmentace disku

Systém Windows 7 s sebou přináší jak zábavu, nástroje na sledování a správu systému, tak i nástroje pro údržbu systému a pevných disků. K takovým nástrojům patří Defragmentace disku, ovšem začněme nejprve nástrojem Vyčištění disku. Během vaší práce totiž v systému dochází k ukládání souborů, aniž byste to jakkoli zpozoroval. A právě Vyčistění disku umožňuje takové dočasné soubory odstranit. Rovněž lze odstranit webové stránky offline, které jsou uchovávány v počítači během vaší práce na internetu, miniatury, soubory v Koši a další. Vyčištění disku navíc nabízí smazání i předešlých instalací systému, bodů obnovení a podobně.

Práce s tímto nástrojem není nijak složitá. V nabídce Start vyhledejte Vyčištění disku a spusťte ho. Poté si zvolte, jaký disk chcete vyčistit – určitě alespoň ten systémový. Následně nástroj nasbírá a zobrazí, jaká data je možné odstranit a kolik místa na disku tím ušetříte. Vy pak pouze zaškrtnete, co má být odstraněno, a kliknete na OK. Nástroj Vyčištění disku je dobré využívat pravidelně a alespoň jednou za měsíc a systém zbavit přebytečných souborů. Může se hodit ale také v případě, že máte na disku málo místa a chcete nějaké uvolnit. Na vyčištění systémového registru pak doporučuji použít aplikaci CCleaner – na internetu je ke stažení zdarma.

Nyní se konečně dostáváme ke zmiňované Defragmentaci disku. Tento nástroj se dočkal velké změny s nástupem Windows Vista. Defragmentace disku by totiž měla běžet na pozadí systému a lze naplánovat její pravidelné spouštění. Jsou tedy pryč časy, kdy na některých počítačích s velkými disky běžela defragmentace i několik hodin a během její činnosti se na systému nesmělo pracovat. A k čemu to vlastně je? Defragmentace disku provádí přeskupení dat uložených na disku do souvislých bloků. Systém je má tedy více „po ruce“ a dochází tak k urychlení práce. Tímto nástrojem lze defragmentovat jak pevné disky, tak i například USB flash disky či dokonce virtuální pevné disky. Jestliže je defragmentace disku spouštěna automaticky, běží jako naplánovaná úloha, o kterých jsme si psali nedávno.

Opět v nabídce Start napište Defragmentace disku a nástroj spusťte. Je patrné, že každý disk, který lze defragmentovat, je nejprve možné analyzovat. Mnohdy se tedy může stát, že z výsledku analýzy zjistíte, že disk není třeba nefragmentovat. Kliknete-li na Konfigurovat plán, budete mít možnost určit, jak často a v jaký den a hodinu se má defragmentace disku automaticky spouštět.

Říkal vám pojem defragmentace doposud něco? Provádíte pravidelně údržbu vašich disků?

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *