Využijte plánované defragmentace disku

winseven

Systém Windows 7 s sebou přináší jak zábavu, nástroje na sledování a správu systému, tak i nástroje pro údržbu systému a pevných disků. K takovým nástrojům patří Defragmentace disku, ovšem začněme nejprve nástrojem Vyčištění disku. Během vaší práce totiž v systému dochází k ukládání souborů, aniž byste to jakkoli zpozoroval. A právě Vyčistění disku umožňuje takové dočasné soubory odstranit. Rovněž lze odstranit webové stránky offline, které jsou uchovávány v počítači během vaší práce na internetu, miniatury, soubory v Koši a další. Vyčištění disku navíc nabízí smazání i předešlých instalací systému, bodů obnovení a podobně.

Práce s tímto nástrojem není nijak složitá. V nabídce Start vyhledejte Vyčištění disku a spusťte ho. Poté si zvolte, jaký disk chcete vyčistit – určitě alespoň ten systémový. Následně nástroj nasbírá a zobrazí, jaká data je možné odstranit a kolik místa na disku tím ušetříte. Vy pak pouze zaškrtnete, co má být odstraněno, a kliknete na OK. Nástroj Vyčištění disku je dobré využívat pravidelně a alespoň jednou za měsíc a systém zbavit přebytečných souborů. Může se hodit ale také v případě, že máte na disku málo místa a chcete nějaké uvolnit. Na vyčištění systémového registru pak doporučuji použít aplikaci CCleaner – na internetu je ke stažení zdarma.

Nyní se konečně dostáváme ke zmiňované Defragmentaci disku. Tento nástroj se dočkal velké změny s nástupem Windows Vista. Defragmentace disku by totiž měla běžet na pozadí systému a lze naplánovat její pravidelné spouštění. Jsou tedy pryč časy, kdy na některých počítačích s velkými disky běžela defragmentace i několik hodin a během její činnosti se na systému nesmělo pracovat. A k čemu to vlastně je? Defragmentace disku provádí přeskupení dat uložených na disku do souvislých bloků. Systém je má tedy více „po ruce“ a dochází tak k urychlení práce. Tímto nástrojem lze defragmentovat jak pevné disky, tak i například USB flash disky či dokonce virtuální pevné disky. Jestliže je defragmentace disku spouštěna automaticky, běží jako naplánovaná úloha, o kterých jsme si psali nedávno.

Opět v nabídce Start napište Defragmentace disku a nástroj spusťte. Je patrné, že každý disk, který lze defragmentovat, je nejprve možné analyzovat. Mnohdy se tedy může stát, že z výsledku analýzy zjistíte, že disk není třeba nefragmentovat. Kliknete-li na Konfigurovat plán, budete mít možnost určit, jak často a v jaký den a hodinu se má defragmentace disku automaticky spouštět.

Říkal vám pojem defragmentace doposud něco? Provádíte pravidelně údržbu vašich disků?

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*