Správce zařízení a instalace ovladačů

winseven

V systému Windows existuje místo, kde uživatel může najít všechny potřebné informace o zařízeních, které jsou k jeho počítači připojeny. Tím místem je Správce zařízení. Ten byl samozřejmě dostupný již v dřívějších verzích systému Windows, a to dokonce v podobě, která se od té dnešní velice neodlišuje. Správce zařízení můžete opět spustit již známým způsobem – v nabídce Start jej jednoduše vyhledáte a stisknete Enter.

Po spuštění tohoto nástroje spatříte zařízení seřazena dle jejich typu. Pokud vám to ovšem z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, zobrazení můžete změnit – kliknutím na Zobrazit v kontextovém menu. Jakmile se ve Správci zařízení rozkoukáte, nebude pro vás problém nalézt zařízení, které potřebujete. Správce zařízení tedy nejen poskytuje informace o jednotlivých zařízeních, umožňuje měnit jejich vlastnosti a nastavení, ale shromažďuje také informace o ovladačích jednotlivých zařízení, umožňuje jejich aktualizaci či odinstalaci.

Samotná instalace ovladačů při připojení nového zařízení probíhá buď automaticky, nebo uživatel může ovladač stáhnout a nainstalovat ručně. Automatická instalace je možná pouze u PnP zařízení, a to na základě rozpoznání hardwaru. Ovladač navíc musí být přítomen v uložišti ovladačů (jinak by jej nebylo odkud nainstalovat). Jestliže ovladač pro dané zařízení byl už jednou nainstalován, jeho aktualizace opět může proběhnout ručně či automaticky ze serveru Windows Update (případně WSUS).

Pokud chcete změnit chování systému, co se týče instalace ovladačů, v nabídce Start vyhledejte Změnit nastavení instalace zařízení a spusťte jej. Pokud namísto automatické instalace zvolíte ruční, budete si moct zvolit podrobnější možnosti instalace.

Chcete-li se dozvědět více o daném zařízení, navraťte se do Správce zařízení a na zařízení klikněte pravým tlačítkem myši. Ihned si povšimněte možností aktualizace ovladače, odinstalace a zakázání zařízení. Jestliže zvolíte Vlastnosti, možností budete mít ještě více. Vlastnosti zobrazují další informace o zařízení a na záložce Ovladač můžete také zobrazit informace o ovladači či se vrátit k předchozí verzi ovladače. Tu systém uchovává pro případ, že by zařízení s nově nainstalovanou verzí ovladače nepracovalo správně.

Jestliže budete mít problém s některým z vašich zařízení, máte hned několik možností, jak jej řešit. Ve Správci zařízení můžete odinstalovat ovladač zařízení a poté jej nechat nainstalovat znovu, můžete se vrátit k jedné předchozí verzi ovladače, či zařízení (pokud je nepoužíváte) můžete úplně zakázat. K jiným možnostem pak patří například body obnovení systému.

1 komentář

  1. Restartovala sem si mobil a odinstalovalo se mi nastaveni obchod play moc vas prosim pomozte mi stim dat spet vse do mobilu jak byl dekuju

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*