Zajímavé klávesové zkratky ve Windows 8

winseven

Klávesové zkratky pro systém Windows 7 už jsme rozebírali, úplně jsme však zapomněli na nejnovější operační systém Microsoft. Ve Windows 8 je prostředí Metro, a tak má spousta zkratek své využití i pro ně. Podívejme se tedy v dnešním článku na zkratky, které považuji za nejzajímavější a které také sám používat. Klávesových zkratek je však obecně mnoho.

klavesove_zkratky

Pokud chcete otevřít Průzkumník Windows, stačí vám stisknout kombinaci kláves Windows + E. Otevře se Počítač a z něj už se dostanete kamkoliv. Osobně také často používám zkratku Windows + R, díky níž lze zadáním příkazu cmd rychle otevřít příkazový řádek. Pro minimalizaci aktuálně aktivního okna pak můžete stisknout Windows + M, pro rychlé zobrazení plochy Windows + D.

Než se dostaneme ke zkratkám týkajících se prostředí Metro, zmiňme ještě další užitečné kombinace. Alt + Tab zřejmě používá každý z vás, vyzkoušejte si, jak se ve Windows 8 chová Windows + Tab. Zobrazí se lišta v levé části obrazovky. Zajímavé je také použití Windows + PrintScreen. Tato kombinace vytvoří snímek obrazovky a rovnou jej uloží do složky Obrázky. Jde o vynikající novinku Windows 8, o které jsme již více psali. Osobně často používám ještě Windows + L pro uzamčení počítače. Chcete-li pak rychle otevřít Správce počítače, Ovládací panely, Prohlížeč událostí a další, můžete použít zkratku Windows + X.

A nyní k samotnému prostředí Metro. Windows + Q vás dostane přímo do vyhledávání aplikací ve vašem počítači. Chcete-li najít nějaké nastavení operačního systému, stiskněte zkratku Windows + W. Poslední klávesovou zkratkou ze série vyhledávání je pak Windows + F, díky níž můžete najít soubory ve vašem počítači. Vždy se vám přitom zobrazí prostředí Metro.

Využívat je možné také kombinaci Windows + I, ta zobrazí v pravé části obrazovky lištu s nastavením, spustit tak rychle můžete například Ovládací panely. Vyzkoušet stisknout byste si měli také Windows + . (tečka). Všechna okna pak budou přesunuta na pravou stranu a vedle se zobrazí prostředí Metro. Při dalším stisknutí budou pak okna vlevo. Zajímavá je také klávesová zkratka Windows + , (čárka), která zprůhlední všechna okna a zobrazí plochu.

Tak co, jaké klávesové zkratky ve Windows 8 využíváte nejčastěji?

1 trackback / pingback

  1. Nové klávesové zkratky ve Windows 10 | Winseven.cz

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*