K čemu slouží technologie Windows Anytime Upgrade (WAU)?

winseven

WAU je technologie společnosti Microsoft, která umožňuje přechod z nižší edice systému Windows na vyšší. Velice častým důvodem, proč uživatelé chtějí upgrade systému, jsou chybějící funkce v dosavadní edici (Windows Media Center, rozhraní Aero a podobně). Technologie WAU byla k dispozici již ve Windows Vista, ve Windows 7 se však dočkala značného vylepšení.

Zatímco ve Windows Vista bylo zapotřebí originálního DVD, ze kterého se doinstalovaly patřičné součásti do vyšší edice systému Windows, ve Windows 7 DVD není potřeba. Systém už je totiž plně uložen ve vašem počítači a při upgradu se pouze odemknou nové funkce a možnosti. Samotný upgrade ve Windows 7 navíc trvá nejvýše deset minut, kdežto ve Windows Vista to bylo mnohem déle.

Dostupné jsou pouze některé verze Windows Anytime Upgrade. Přechod je možný z edice Starter na Home Premium, z Home Premium na Professional nebo z Home Premium na Ultimate. A jaké jsou výhody upgradu pomocí WAU? V prvé řadě není nutné přeinstalovat celý systém, pouze se odemknou součásti vyšší edice. To znamená, že zůstanou zachovány veškerá data i nastavení systému. Upgrade dále trvá pouze již zmíněných deset minut a navíc Windows Anytime Upgrade je o poznání levnější než klasická krabicová verze.

Upgrade probíhá velice jednoduše. Nejprve si zakoupíte Windows Anytime Upgrade, a to buď v obchodě s výpočetní technikou, nebo online na internetu. Součástí balení WAU pak není instalační médium, ale pouze produktový klíč. Tento klíč poté pouze zadáte v technologii WAU a během pár minut se provede upgrade vašeho systému. Stačí přejít na Nabídku Start a vyhledat Technologii WAU. Po spuštění kliknete na Zadat kód pro upgrade a objeví se pole, do kterého napíšete váš klíč.

Na závěr ještě dodejme, že není možné pomocí WAU přejít z 32bitové verze systému na 64bitovou. K takovému upgradu uživatel potřebuje instalační média obou dvou verzí, a to ať už v podobě plné nebo upgradu. Takový upgrade tedy není možný ani v případě OEM licencí.

3 komentáře

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*