Kde ve Windows 7 najdeme MAC adresu počítače?

Pokud máte například doma vytvořenou svoji jednoduchou síť, možná se někdy setkáte s problémem, kde ve Windows 7 hledat MAC adresu vašeho počítače. To není vůbec složité, avšak jestliže nevíte, kde a pod jakým označením ji hledat, může to zabrat trochu času. Nejprve si ale povězme něco obecně.

MAC adresa je adresa, která jednoznačně identifikuje zařízení v síti. Bývá přiřazována síťovým kartám při jejich výrobě a je vždy jedinečné. Není tedy možné, aby dvě různá zařízení měla stejnou MAC adresu. MAC adresa se skládá z písmen A až F a číslic 0 až 9, přitom řada moderních síťových karet MAC adresu umožňuje dodatečně změnit. Starší karty mají tuto adresu uloženou v paměti EEPROM, proto se jí říká také fyzická adresa. A právě pojem fyzická adresa bude důležitý, budeme-li ve Windows 7 zjišťovat MAC adresu počítače.

Ptáte se, k čemu byste MAC adresu vašeho zařízení připojeného do sítě mohli potřebovat? Odpověď je jednoduchá. Představte si například situace, kdy máte doma počítač a nově si pořídíte také notebook. V té chvíli budete jistě chtít mít přístup na internet také z notebooku. Pořídíte si tedy Wi-Fi router a z notebooku se připojíte k vaší síti. Nastává ale otázka zabezpečení. Jedna z možností, jak vaši sít zabezpečit, je také filtrování MAC adres. K síti se tak budou moct připojit pouze zařízení s povolenými MAC adresami. Pro svůj notebook tedy MAC adresu budete muset zjistit a v routeru přidat výjimku. Jak na to? Možností je více.

1) Klikněte pravým tlačítkem myši na Připojení k internetu v oznamovací oblasti a zvolte Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení. Poté přejděte na Změnit nastavení adaptéru a dále dvojklikem otevřete stav Bezdrátového připojení k síti a zvolíte Podrobnosti. Objeví se okno Podrobnosti síťového připojení, kde pod položkou Fyzická adresa vyčtete MAC adresu vašeho počítače.

2) Druhá možnost je delší a vede do Centra síťových připojení a sdílení přes Ovládací panely: Nabídka Start -> Síť a internet -> Centrum síťových připojení a sdílení. Dále už postupujete stejně jako v první možnosti.

3) Pro pokročilé uživatele je také možnost jít přes příkazový řádek. Jednoduše přejdete na Nabídku Start, nalezte Spustit a napíšete příkaz cmd. Poté, co se otevře konzole, napíšete ipconfig –all a opět vyčtete MAC adresu vašeho počítače.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*