Windows 8 a novinky v roce 2011

winseven

Microsoft prodal více než půl miliardy licencí svého nejnovějšího operačního systému, tedy Windows 7. Přesto však nepřestává pracovat na jeho nástupci, a tak si Windows 8 budeme moct vyzkoušet už v únoru tohoto roku. Ano, v únoru vyjde dlouho očekávaná verze pro veřejnost, kterou si budete moct osahat i vy. Zároveň se dozvíme, jaké novinky a především v jaké podobě na nás Microsoft chystá.

Informací o Windows 8 se za uplynulý rok 2011 objevilo nespočet, a to na nejrůznějších serverech. Pojďme si ještě před samotným zveřejněním testovací verze chystaného systému shrnout, co o Windows 8 už dnes víme.

Windows 8 přijde s novým prostředím Metro, které usnadní ovládání systému na tabletech. Toto prostředí poběží vedle klasického prostředí Windows a bude se mezi nimi dát snadno přepínat. Klikneme-li na nabídku Start, přepneme se na Metro. Rychlé hledání zůstalo zachováno, je možné je využít psaním na klávesnici v prostředí Metro.

S novým prostředím Metro souvisí řada novinek, jako jsou gesta pro snadné ovládání tohoto prostředí, důležitá nastavení přímo v prostředí Metro (i když klasické Ovládací panely zůstávají zachovány), Metro aplikace a další.

Další na první pohled viditelnou změnou je nový průzkumník ve Windows 8, ten nabídne lištu Ribbon, kterou známe z kancelářského balíčku Microsoft Office. Současně došlo k odstranění dolního panelu, a tak se v okně zobrazí více souborů. Přepracování se dočkal také Správce úloh, který přinese nový, kompaktnější vzhled, kategorizaci procesů do skupin a další novinky.

Windows 8 jde však ještě mnohem dál. Představen byl nový hybridní režim, který umožní rychlý start systému, tedy o mnoho a mnoho rychlejší, než jaký známe teď. Microsoft se chlubí také nižší spotřebou operační paměti. Nově bude také možné vrátit Windows do továrního nastavení, což by Windows 8 měl zvládnout do šesti minut.

Novinky nás čekají také v samotném přihlašování do systému. Windows 8 umožní vedle přihlášení pomocí hesla také přihlášení pomocí obrázku. Na obrázku provedete předem nastavená gesta a systém se odemkne. Windows 8 dále nebude obtěžovat uživatele s nutností restartu. Restart půjde odložit o několik dní, upozorňovat bude nenápadné hlášení na přihlašovací obrazovce. Systém vás nebude obtěžovat ani např. při sledování filmu a při samovolném, časovaném restartu navíc zkontroluje, zda nemůžete přijít o rozdělanou práci.

Microsoft dále představil nový souborový systém ReFS a funkci Storage Spaces, která dokáže zrcadlit obsah disku na další, vámi zvolený disk. Zda se nový souborový systém objeví ve Windows 8 nebo prozatím jen v další verzi Windows Server, to není jisté.

Windows 8 dále nabídne obchod Windows Store, ve kterém bude možné zakoupit nové aplikace pro prostředí Metro. Slibuje také procházení ISO souborů jako další z funkcí systému a tak bychom mohli pokračovat.

Tak co, těšíte se na Windows 8? 🙂

1 trackback / pingback

  1. Windows 8 bez nabídky Start | Winseven.cz

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*