SmartScreen – jak funguje a kde nastavit

winseven

Windows 8 má několik obranných systémů, kterými chrání váš počítač, a funkce SmartScreen je jednou z nich. Pokud jste o ní nikdy neslyšeli, tak zbystřete. Tato funkce totiž umožňuje Microsoftu kontrolovat, jaké programy si do počítače instalujete. Kontrola je součástí obranného filtru. A jak že funguje? Při každé instalaci programu je kontaktován server Microsoftu s informacemi o aplikaci, kterou instalujete. Server pak aplikaci prověří a vrátí povolení, že ji smíte instalovat. Jaké to ale má nevýhody?

w8_smartscreen

Pokud využíváte antivirus, který už ověřuje instalované aplikace, je tato funkce poněkud zbytečná a zbytečně zatěžuje váš počítač i síť. Microsoft má navíc kontrolu nad tím, jaké aplikace do vašeho systému instalujete. Funkci systému Windows 8 nazvanou SmartScreen proto samozřejmě můžete úplně vypnout. Pojďme se tedy podívat, jak na její nastavení.

Nějakým způsobem se dostaňte k Centru akcí. Ve Windows 8 je najdete například v oznamovací oblasti v hlavní liště, odkud lze spustit, můžete je ale také vyhledat pomocí vyhledávání v Ovládacích panelech. Pak už v levé části okna spatříte možnost Změnit nastavení filtru Windows SmartScreen. Jakmile volbu zvolíte, objeví se vám jednoduché okno se třemi možnostmi nastavení.

Tato funkce systému Windows 8 má tří úrovně zabezpečení. Defaultně je vyžadováno povolení od správce, SmartScreen tedy funguje tak, jak jsme si popsali výše. Je však možné také pouze upozorňovat před spuštěním nerozpoznané aplikace, ale schvalování správce nevyžadovat. Poslední možností je pak samozřejmě úplné vypnutí této funkce.

SmartScreen je jistě užitečnou funkcí. V případě, že však využíváte například placenou verzi některého z dostupných antivirů, můžete zvážit její úplné vypnutí.

2 komentáře

  1. Popis nastavení je sice hezký, ale k ničemu. Mám to úplně vypnuté, ale i přesto se mi hrabe ve stahovaných, instalovaných souborech a hlavně v poště, všechno mi hází do spamu, i když nemám definovaná pravidla pro třídění pošty. Jen hrdinně hlásá, že mi ochránil počítač, a já abych dělal policajta, kdy mi co vyhodí, co potřebuji. Zajímavé je, že veškeré “výhodné nabídky”, slevové kraviny, viagry a všechno tohle svinstvo propustí “bez keců” o ochránění počítače. Vážení, mám pocit, že tady něco smrdí s tou ochranou počítače!

  2. Microsoft celý smrdí – jsou to amíci – tak jako FED – banka všech bank- amíci!

1 trackback / pingback

  1. Nastavení soukromí ve Windows 8 a funkce SmartScreen | Winseven.cz

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*