Windows Defender – v jednoduchosti je síla

winseven

Ještě nedávno jsem na svém počítači jako ochranu před spywary používal freewarovou verzi programu Ad-Aware 2009. Pak jsem se ale sám sebe ptal, proč to vlastně dělám. Úplně jsem zapomněl na možnosti aplikace Windows Defender, která taktéž zdarma nabízí kompletní ochranu před škodlivým softwarem.

Windows Defender je součástí systému Windows 7, ale k dispozici byl také ve Windows Vista. Jeho hlavní předností je podle mého názoru především jednoduchost – jednoduché uživatelské rozhraní. Po spuštění programu spatříte informaci o stavu vašeho počítače, ale také datum poslední kontroly systému, naplánované kontroly či označení verze aplikace. Hlavní menu tvoří pouze položky Domů, Vyhledat, Historie a Nástroje, k dispozici je ale také nápověda.

Kliknete-li na rozšířené možnosti vyhledávání škodlivého softwaru (šipka vedle Vyhledat), zjistíte, že můžete provést jak rychlou a úplnou kontrolu počítače, tak i kontrolu vlastní. Pod položkou Vyhledat pak vždy naleznete průběh aktuálně prováděné kontroly. Zatímco položka Domů vás vrátí na hlavní stranu aplikace a Historie zobrazí historii akcí provedených u konkrétních programů, položka Nástroje nabídne zajímavější možnosti.

Zobrazit můžete jak vaše povolené položky, tedy programy, které Windows Defender nemusí sledovat, tak položky v karanténě. Připojit se také můžete ke komunitě Microsoft SpyNet, která pomáhá rozpoznávat škodlivý software a včas zastavit jeho šíření. Možnosti aplikace jsou opět velice jednoduché a přehledné, není jich mnoho, ale jsou zcela dostačující. Nastavit můžete jak plánovanou kontrolu (například každé pondělí ve 20:00), tak i typ kontroly (například rychlá kontrola). Rovněž lze zapnout nebo vypnout kontrolu systému v reálném čase, prohledávat elektronickou poštu či archivované soubory a další.

Windows Defender je součástí nových Windows, jde o aplikaci rychlou a na ovládání maximálně pohodlnou, která vám ale nabídne vše důležité, co byste od antispywarového softwaru očekávali.

2 komentáře

  1. Dobrý den,
    můžete mi poradit? Mám NB Acer Extensa 7630EZ. Nainstalován Windows 7 Home Premium, jehož součástí má být i program Windows Defender. Jenže najednou mi tento program přestal běhat a nejde spustit nižádným způsobem. Stále se objevuje hláška, že program je vypnut (ale já ho nevypínal), případně chybové hlášení0x800106ba. Když jsem ho chtěl odinstalovat, v seznamu programů není k nalezení. Už nevím, co s tím mám dělat. Prosím, napište mi laskavě na uvedený e-mail, nebo vemu kladivo a ……
    Děkuji Vám předem.
    S pozdravem
    Kremer

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*