Gesta myší ve Windows 7

winseven

S nástupem nejnovějšího operačního systému od Microsoft si uživatelé zvykli na novinky v oblasti ovládání systému, kterých se budou jen těžko vzdávat. Jak klávesové zkratky, o kterých jsme si na tomto webu psali nedávno, tak gesta myší se snaží usnadnit a urychlit práci se systémem, s okny, dokumenty a dalším. Byť Windows 7 nenabízí tolik gest myší jako klávesových zkratek, přinesl gesta povedená a my si je dnes všechna shrňme.

Zatímco klávesové zkratky umožňují například spustit Počítač nebo přepínat mezi aplikacemi na hlavním panelu, gesta myší nám budou zvětšovat či zmenšovat okna a podobné věci. První novinkou je možnost přichycení okna ke kraji obrazovky, a to jak k pravému, tak levému. Jestliže okno přetáhneme k hornímu kraji, dojde k jeho maximalizaci. A k čemu je to dobré? Představte si, že kupříkladu přepisujete podle vzoru text do Wordu. Pak si na jednu část obrazovky dáte Word a na druhou patřičný dokument. Vše je pohodlné, žádné sáhodlouhé štelování oken. A to není vše. Okno lze snadno roztáhnout přes celou obrazovku ve svislém směru. Stačí, když najedete myší na jeho horní okraj, až se objeví šipka pro roztáhnutí okna, a pak jej buď roztáhnete k hornímu okraji, nebo dvakrát kliknete.

Další možností, jak využít gesta myší ve Windows 7, je tak zvané zatřesení. Jestliže máte otevřených více oken a chcete minimalizovat všechny kromě aktuálního, chytněte okno za jeho záhlaví a zatřepte s tím. Všechna okna pod ním se okamžitě schovají do lišty. Poslední novinkou je pak obnovení původní velikosti okna. Maximalizované okno opět chytněte za jeho záhlaví a táhněte myší směrem dolů. Okno se objeví v původní velikosti.

Gest myší ve Windows 7 tedy není mnoho, za to jsou opravdu užitečná. Pokud gesta jednou vyzkoušíte, brzy je využijete znovu a brzy vás budou provázet při každodenní práci.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*