Windows 10 – jak na nastavení pozadí, barev, nabídky Start a další přizpůsobení

winseven

V dnešním článku si ukážeme, jak ve Windows 10 nastavovat pozadí pracovní plochy, barvy systému a další. Vše totiž naleznete na jednom místě, a to v novém Nastavení. Do Nastavení proto nyní rovnou přejděte z nabídky Start a poté zvolte Přizpůsobení.

Nyní si řekněme něco o tom, jak systém Windows 10 funguje. Nastavit si samozřejmě můžete obrázek pracovní plochy nebo zvolit prezentaci. Současně máte možnost měnit obrázek Zamykací obrazovky a i na ní můžete mít prezentaci obrázků – po určitém čase vidíte vždy jiný obrázek. Windows 10 dále umožňuje nastavovat barvu motivu s tím, že vám možná stejně jako mně bude vyhovovat automatické nastavení barvy dle aktuálního obrázku pracovní plochy.

Dále máte možnost nastavit několik drobností týkající se nabídky Start. Ta je ve výchozím nastavení průhledná, stejně jako Centrum akcí a hlavní panel. Toto nastavení ale máte možnost změnit. Zrovna tak můžete nabídku Start, hlavní panel i Centrum akcí mít v barvě aktuálního motivu.

Nejlepší na Windows 10 je fakt, že pokud nechcete, nemusíte nic měnit a systém přesto vypadá k světu. Osobně využívám prezentaci obrázků na pracovní ploše, ze kterých se automaticky vybírá barva motivu. Průhledná nabídka Start mi také vyhovuje.

Pokud ovšem chcete cokoliv z výše zmíněného změnit, uděláte to právě v Nastavení a Přizpůsobení. S výběrem prezentace pracovní plochy můžete měnit interval zobrazení jednotlivých obrázků, při vypnutí automatické volby barvy motivu si pak vyberete barvu vlastní.

Nyní si povšimněte ještě úplně poslední položky v levém menu, kterou je Start. Zde můžete změnit například to, zda se v nabídce Start mají zobrazovat nejpoužívanější aplikace. Současně můžete nabídku Start nechat zobrazovat přes celou obrazovku, díky čemuž pak bude připomínat úvodní obrazovku z Windows 8.

Přizpůsobení ve Windows 10 je velice jednoduché a přehledné a dostanete se do něj také kliknutím pravým tlačítkem myši na plochu a zvolením položky Přizpůsobení. Volba Nastavení zobrazení by vás pak dostala ještě na jiné místo v Nastavení, o tom ale zase někdy příště.

5 komentářů

  1. S Win 10 pracuji již čtvrt roku a to nadšení bohužel nesdílím.
    Co se týče popisované prezentace, oproti Win 7 je poněkud otřepaná. Už samotný fakt, že časový interval 1 minuta a další možnost 10 minut, tedy desetinásobek, no nevím co na to říct. Navíc zvolený interval není konstantní. U desetiminutového intervalu dochází často ke změně po pár vteřinách, jindy nedojde ke změně ani po hodině. Co je ale zcela nevyhovující, že současně se změnou obrázku v prezentaci dojde v otevřeném průzkumníku k návratu do výchozí polohy, takže pokud máte například otevřenou složku s fotografiemi z dovolené, tak zcela určitě budete hledat, kde jste skončili.
    Jen pro informaci, tento OS jsem instaloval na novém značkovém NB s doporučením k upgrade od samotného výrobce.

  2. Pořád jsem se nenaučil, jak trvale změnit barvu plochy hlavního okna aplikací, tedy tu, uvnitř které je na obrázku nahoře napsáno “Ukázkový text”. Poradí někdo?

  3. Nie som spokojný s vysvetlením nastavenia rôznych pozadí. Nie je problém nastaviť úvodné pozadie po zapnutí PC. Taktiež nie je problém nastaviť pozadie na pracovnej ploche, ktorá je predpokladám plocha s ikonami, toto pozadie sa ovšem objavuje aj pod dlaždicami a nie je možné nastaviť dve rôzne pozadia pre tieto plochy, presnejšie neviem ako.

  4. Přesně tak, nastavení plochy od v.8 prodělalo podle mého názoru velkou degradaci! V dřívějších edicích Windows jsem si opravdu mohl nastavit co jsem chtěl, u motivu se daly určit obrázky které se mají střídat a další JEDNODUCHÉ nastavení, sice to jsou pořád “Windows”, ale už se s nimi moc dělat nedá, snad se najde aplikace třetí strany která to za Microsoft vyřeší. 🙂

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*