Windows 8 – prostředí Metro

winseven

O Windows 8 jako takovém již toho bylo napsáno dost a dost. Microsoft však nedávno uvolnil testovací verzi pro veřejnost s označením Windows 8 Consumer Preview, o které jsme si v minulém článku psali i my. Ukázali jsme si, jak snadno si i vy můžete systém Windows 8 vyzkoušet, a dnes se prakticky z pohledu uživatele podíváme na jeho prostředí. Začneme novým prostředím Metro, neboť právě to vás uvítá při vstupu do systému.

Metro je zcela nové prostředí systému Windows, které Microsoft připravil pro tablety. Metro však zapracoval do systému Windows 8 mnohem hlouběji. Metro slouží jako uvítací obrazovky a nahrazuje také klasickou nabídku Start. Tuto změnu však prozatím většina uživatelů, kteří Windows 8 zkoušeli, hodnotí spíše negativně, čemuž se budeme věnovat v některém z dalších článků.

Metro je prostředí, které je přizpůsobené pro počítače s dotykovým displejem a tablety. Osobně musím říct, že ačkoliv jsem Metro testoval na klasickém desktopu, na kterém mi jeho ovládání připadá nepohodlné, na tabletu si je umím dobře představit. Microsoft odvedl opravdu velký kus práce. Metro je složeno z dlaždic, které známe již z nového Windows Phone. Dlaždice představují jednotlivé aplikace, přičemž každá nainstalovaná se v Metru objeví. Dlaždice je samozřejmě možné libovolně přemísťovat.

Protože Metro nahradilo klasickou nabídku Start, nabízí také funkce, které doposud plnila právě nabídka Start. Nejpoužívanější z nich je hledání, na které jsme si zvykli z Windows 7. Pokud se pomocí dlaždice Desktop přepnete do klasického prostředí Windows a na klávesnici stisknete klávesu Windows, vrátíte se do Metra. Poté stačí začít psát a budete vyhledávat jako ve Windows 7 – ovšem v prostředí Metro. Tedy vše, co jste dříve našli v nabídce Start, dnes najdete v Metru – i Ovládací panely.

Metro má v pravém dolním rohu tlačítko konfigurace, které po najetí myší zobrazí v pravé části obrazovky nabídku, mezi kterou je právě hledání či nastavení. Při kliknutí se oddálí skupiny dlaždic a vy je můžete upravovat. Pokud v Metru kliknete pravým tlačítkem myši, zobrazí se nabídka v dolní části, která vám umožní zobrazit všechny aplikace. Stejně tak můžete pravým tlačítkem kliknout na libovolnou dlaždici.

Tou poslední zásadní vlastností, kterou prostředí Metro ve Windows 8 přineslo, je vypínání spuštěných aplikací. Aplikace se v Metru neukončují. Na hlavní obrazovku Metra se z aplikace vždy vrátíte pomocí klávesy Windows, přičemž spuštěná aplikace se uspí a nebere počítači žádný výkon. Při návratu do aplikace pak tedy pokračujete tam, kde jste skončili. Aplikaci lze běžně ukončit pouze jinak – přes Správce úloh.

Prostředí Metro ve Windows 8 je dobré, osobně se mi líbí. Jeho praktickým využitím na klasických desktopových počítačích si však nejsem jistý. Co si o tom myslíte vy?

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*