Windows 8 – klasické desktopové prostředí

winseven

Windows 8, který si v poslední dostupné testovací verzi pro veřejnost nazvané Windows 8 Consumer Preview můžete vyzkoušet i vy, nabízí vedle nového prostředí Metro samozřejmě také klasické prostředí Windows. Neboť Metru jsme věnovali minulý článek, dnes se podíváme právě na klasické desktopové prostředí.

Windows 8 prošel řadou změn a přináší s sebou mnoho novinek, se kterými se s nástupem tohoto operačního systému budeme setkávat každý den. Hlavní snímek tohoto článku poukazuje hned na dvě novinky, které jsou nejvíce na očích. Tou první je zmizení tlačítka Start. Microsoft tuto změnu avizoval už delší dobu a definitivně se pro tento krok rozhodl s nástupem prostředí Metro. To je do systému Windows 8 zakomponováno a nabídku Start nahrazuje. Pro uživatele to znamená přepínání mezi Metrem a klasickým desktopovým prostředním při každém stisku klávesy Start, na což si jistě budou muset chvíli zvykat. Druhou novinkou, kterou nelze přehlédnout, je nový Průzkumník Windows, který nabízí panel Ribbon, jak ho známé z kancelářských balíčků Office. Jak lze vidět, panel je možné úplně skrýt, při kliknutí na záložku dojde k překrytí části okna Průzkumníku. Průzkumník Windows tak nabízí všechny důležité funkce a zároveň je velmi úsporný, co místa na obrazovce týče.

S Průzkumníkem se pojí další z příjemných novinek, kterou je vylepšené kopírování souborů. Více kopírování se nyní shromažďuje do jediného dialogu, kopírování lze navíc kdykoliv pozastavit. Významnými změnami prošel také Správce úloh, který je mnohem modernější a nabízí pokročilé možnosti, jako již známé z jiných správců. V běžném zobrazení lze ukončovat spuštěné aplikace, rozšířené zobrazení pak poskytuje podrobné informace o spuštěných aplikacích a službách. I tyto novinky uživatelé jistě ocení.

Řada novinek již byla představena na různých zpravodajských serverech, které tak lze využít jako přehled toho, co Windows 8 přinese. Je však důležité Windows 8 vyzkoušet jako uživatel a posoudit jeho ovládaní, nové funkce. Já Windows 8 vyzkoušel a novinky v desktopovém prostředí hodnotím kladně. Windows 8 dále nabídne přihlašování do systému pomocí obrázků, Windows Store s aplikacemi pro prostředí Metro, funkci Storage Spaces a další. Ublížit by mu mohla snad jen již zmíněná absence nabídky Start, ale o tom zase někdy příště.

Jak jste spokojeni s novým prostředím Metro? Jak se vám líbí nové funkce desktopového Windows 8? 🙂

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*