Olivový olej: co byste měli vědět o tomto zázračném produktu

Extra panenský olivový olej je zdravý, protože obsahuje zdravé tuky, antioxidanty a vitamíny. Olivový olej může přispět k prevenci a léčbě některých chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka, záněty a rakovina.

Některé z výhod olivového oleje pro zdraví

Extra panenský olivový olej je bohatý na mononenasycené mastné kyseliny, které snižují hladinu špatného cholesterolu (LDL) a zvyšují hladinu dobrého cholesterolu (HDL) v krvi. To může chránit cévy před ucpáváním a snižovat riziko infarktu nebo mrtvice.

Extra panenský olivový olej obsahuje také polyfenoly, které jsou silné antioxidanty. Antioxidanty chrání buňky před poškozením volnými radikály, které mohou způsobovat stárnutí, záněty a rakovinu.

Extra panenský olivový olej je zdrojem vitamínů A, D, E a K, které jsou důležité pro imunitní systém, kosti, kůži a oči.

Extra panenský olivový olej má protizánětlivé účinky, které mohou zmírnit bolest a otoky spojené s artritidou, astmatem nebo alergiemi.

Extra panenský olivový olej může také pomoci regulovat hladinu cukru v krvi a inzulínu u lidí s diabetem nebo prediabetem. To může snížit riziko komplikací jako je neuropatie nebo retinopatie.

Extra panenský olivový olej může také podporovat hubnutí tím, že zvyšuje pocit sytosti a snižuje chuť k jídlu. Olivový olej také stimuluje metabolismus a spalování tuků.

Olivový olej je tedy zdravým doplňkem stravy, který by měl být konzumován s mírou a v kombinaci s vyváženou a pestrou stravou. Doporučená denní dávka olivového oleje je asi dvě polévkové lžíce (30 ml). Olivový olej by měl být používán za studena nebo při nízkých teplotách vaření, aby se zachovaly jeho vlastnosti.

Jak vybrat kvalitní olivový olej

Vybrat kvalitní olivový olej není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Na trhu je mnoho značek a druhů olivového oleje, které se liší cenou, chutí, vůní a zdravotními účinky. Při výběru kvalitního olivového oleje byste měli dát pozor na následující aspekty:

Označení extra panenský olivový olej. To znamená, že olej byl vyroben mechanickým lisováním za studena a jeho acidita (kyselost) nepřekračuje 0,8%. Toto označení však není zárukou kvality, protože někteří výrobci ho používají neoprávněně.

Tmavá láhev nebo plechová nádoba. Olivový olej je citlivý na světlo, které může zhoršit jeho senzorické vlastnosti a snížit jeho obsah antioxidantů. Tmavá láhev nebo plech chrání olej před nežádoucím světlem. Plastové lahve nejsou vhodné pro kvalitní olivový olej.

Původ oliv. Olivový olej by měl být vyroben z oliv pocházejících z jedné země nebo regionu, ne ze směsi oliv z různých míst. Původ oliv ovlivňuje chuť, vůni a kvalitu oleje. Na etiketě by mělo být uvedeno jméno farmy nebo družstva, které olej vyrábí, a případně i odrůda oliv.

Datum sklizně a spotřeby. Olivový olej je čerstvý produkt, který se postupně kazí. Čím je olej starší, tím je horší jeho chuť a aroma. Datum sklizně by mělo být co nejblíže datu nákupu a spotřeby. Ideální je konzumovat olej do jednoho roku od sklizně.

Chuť a aroma. Kvalitní olivový olej by měl mít příjemnou ovocnou chuť a vůni s nádechem hořkosti a pálivosti. Tyto charakteristiky jsou známkou vysokého obsahu polyfenolů, které jsou prospěšné pro zdraví. Olivový olej by neměl mít žádné nepříjemné pachy nebo chutě, jako jsou žluklost, plísňovost nebo železitost.

Pokud si chcete opravdu pochutnat na olivovém oleji, nakupujte jej u specialistů, jako je OLIVUM.cz. Ti vyhledávají malé rodinné farmy, které jsou špičkou v oboru a po každé sklizni vybírají to nejlepší v Itálii, Španělsku, Řecku nebo Chorvatsku.

Doufám, že tyto tipy vám pomohou vybrat si kvalitní olivový olej. Pokud máte možnost, ochutnejte si olej před koupí, vyzkoušejte vzorky nebo si přečtěte recenze od jiných zákazníků.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*