Apache má potíže s Windows 8, jak je vyřešit?

winseven

windows8_funkcePokud aktualizujete Windows 7 na nejnovější operační systém od Microsoft a využíváte Apache, brzy narazíte na menší problém. Windows 8 je třeba nastavit tak, aby pod ním Apache mohl správně fungovat. Apache slouží především vývojářům webových stránek k tomu, aby web mohl běžet přímo u nich v počítači a oni weby mohli pohodlně vyvíjet.

Ptáte se, v čem je problém? Apache běží na portu 80. To je standardní port, adresa lokálního webu pak může být například localhost/winseven.cz. Ve Windows 8 však na tomto portu již běží jiná služba. Apache se vám tak nepodaří spustit a vy budete přemýšlet proč. Stejnou situaci jste již mohli zažít s aplikací Skype i pod Windows 7. Skype rovněž běží na portu 80, a tak, je-li spuštěný, není možné současně spustit Apache. V tomto případě vždy pomohlo Skype vypnout, spustit Apache a teprve poté znovu spustit Skype, který si nalezne jiný port. Jak však vyřešit potíže s Windows 8?

Budete-li chvíli hledat, zjistíte, že stejný problém již trápil řadu uživatelů. Způsobuje jej služba nazvaná Internetová informační služba, která je ve Windows 8 defaultně zapnutá. Ta běží na portu 80 a nedovolí vám spustit Apache. Řešením je tedy tuto službu vypnout. Klasicky proto přejděte do prostředí Metro a napište nějaké slovo či jeho část, abyste našli položku Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows. Jakmile ji spustíte, máte s části vyhráno. Nyní v seznamu nalezněte zmíněnou Internetovou informační službu a odškrtněte ji. Poté vše potvrďte tlačítkem OK.

Apache ve Windows 8 bude nyní plně funkční, neboť již neběží žádná služba, která by mu v čemkoliv bránila. Služba nebude spuštěna ani po restartu počítače, tím je tedy vše vyřešeno. Inu, ani Windows 8 není dokonalý, vylepšení se snad dočkáme v systému Windows Blue, o kterém jsme si psali nedávno.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*