Centrum akcí a Sledování spolehlivosti

winseven

K dalším užitečným nástrojům, které lze ve Windows nalézt, patří Centrum akcí. Centrum akcí zjišťuje problémy, které v počítači nastaly, a dle nastavení je uchovává, vyhledává jejich řešení, odesílá přímo společnosti Microsoft a další. Ve Windows 7 navíc došlo k přiřazení Hlášení a řešení problémů do zmíněného Centra akcí. Centrum akcí tedy monitoruje stav počítače a oznamuje problémy s bezpečností či údržbou.

Jestliže v počítači máte například starou verzi antivirového programu, bude to Centrum akcí, kdo vás na tuto skutečnost upozorní a nabídne řešení. Stejně tak pokud například nepoužíváte žádný firewall a podobně. To ale není vše. Centrum akcí také pečlivě hlídá, zda nedošlo k problému s aktualizacemi, zálohováním systému, ovladači a tak dále. Centrum akcí můžete spustit běžným způsobem pomocí vyhledávání v nabídce Start. V části Zabezpečení pak naleznete vaše aktuální nastavení Windows Update, firewallu, antiviru, UAC a podobně. V části Údržba máte možnost měnit právě ono zmíněné hlášení problémů. Prakticky jedním kliknutím můžete vyhledat řešení problémů, které ve vašem počítači nastaly.

Pokud přejdete do Nastavení, budete mít možnost zvolit, jak se má Centrum akcí zachovat, jestliže některá aplikace přestane pracovat. Centrum akcí může automaticky vyhledat řešení, případně i odeslat společnosti Microsoft hlášení o chybě, nebo se vás může nejprve vždy zeptat či řešení nevyhledávat nikdy. Rozumné je ponechat nastavenou doporučenou možnost, tedy automaticky hledat řešení problémů. Nebývá to pravidlem, ale často sem může stát, že systém problém sám vyřeší, případně vám pomůže s jeho odstraněním.

Jestliže v Centru akcí kliknete na Zobrazit historii spolehlivosti, spustí se vám nástroj Sledování spolehlivosti. Ten monitoruje počet chyb systému za určitou dobu a zjišťuje tak stabilitu systému. Stabilita systému se udává indexem stability, který je odvozen dle počtu chyb za posledních 28 dní, přičemž tato data jsou vždy uchovávána jeden rok. Chyby starší než 28 dní mají nižší váhu. Sledování spolehlivosti počítá s problémy jako systémové chyby či pády aplikací, neúspěšné instalace aktualizací, nekompatibilní ovladače a podobně.

Využíváte někdy Sledování spolehlivosti, abyste zjistili, jak je váš systém stabilní a k jakým problémům v poslední době došlo? Podělte se.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*