Nástroje Sledování prostředků a výkonu

winseven

V minulém článku jsme se věnovali Správci úloh, respektive jeho alternativě Process Exploreru. To byl jakýsi první nástroj, který systém Windows nabízí, nikoliv však jediný. V dnešním a několika dalších článcích se tedy podíváme na nástroje další. Řadu z nich totiž uživatel nemusí znát, a přitom všechny mají své využití. Jedním z takových nástrojů je Sledování prostředků. Ten velice úzce souvisí se Správcem úloh a i jeho nejjednodušší spuštění se provádí přes něj. Jde o nástroj, který slouží k monitorování prostředků, které jsou využívány, v reálném čase.

Chcete-li spustit Sledování prostředků, spusťte nejprve Správce úloh, poté přejděte na záložku Výkon a klikněte na Sledování prostředků. Sledování prostředků má několik záložek, ostatně jak už bývá zvykem. Pod nimi naleznete právě to, co chcete sledovat. Například pod záložkou Paměť najdete procesy a služby a aktuální stav využívané paměti, záložka Disk obsahuje procesy, které nějakým způsobem komunikují s diskem počítače a tak dále. Nechybí ovšem ani Přehled, ve kterém naleznete vše hezky na jednom místě. V pravé části jsou navíc k dispozici také grafy. A co sledování prostředků ještě umí? Umožňuje zjistit závislosti mezi jednotlivými, např. na sebe čekajícími procesy, filtrovat pouze některé služby či procesy, poskytuje informace o používaných souborech, využívaných portech a podobně.

V druhé polovině článku se seznámíme s nástrojem Sledování výkonu, který můžete klasickým způsobem najít v nabídce Start. Tento nástroj představuje grafický přehled výkonu počítače na základě měření jednotlivých čítačů počítače. Windows 7 obsahuje řadu jak hardwarových čítačů (procesor, paměť, pevný disk atp.), tak i čítačů softwarových (přijatá a odeslaná data protokolem TCP/IP a další). Hodnoty takových čítačů jsou zachytávány a vynášeny do grafů. Windows 7 také měří výkon samotného systému pomocí speciálních systémových čítačů. Jestliže dojde k překročení hodnot některého čítače, je možné tuto událost dále zaznamenat nebo například spustit naplánovanou úlohu.

Kromě čítačů, které jsou k dispozici, si každý uživatel může definovat také své vlastní čítače. Pokud v nich najde využití a také s vestavěnými čítači se naučí pracovat, Sledování výkonu spolu se Sledováním prostředků a Správcem úloh může být nápomocný při řešení problémů s náhlým poklesem výkonnosti počítače a podobně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*