Jak šel čas s operačním systémem Windows

winxp

winxp

Společnost Microsoft je vývojářem operačních systémů Windows. Během své úspěšné kariéry dokázali vyvinout relativně velké množství těchto operačních systémů. Víte, jak šel čas a jaký operační systém Windows se na světě objevil jako první? Pokud si historii operačních systému společnosti Microsoft nevybavujete, v následujících odstavcích vám oživíme paměť.

Windows 1.0

Píše se rok 1981 a na trh přichází operační systém Windows 1.0, na kterém pracovala společnost Microsoft. Šlo o jakousi grafickou nadstavbu systému MS-DOS. Od Windows 1.0 nemohli uživatelé očekávat téměř nic. Šlo prakticky o zcela holý operační systém.

Windows 2.0

O 6 let později přichází na svět druhý operační systém společnosti Microsoft, nesoucí název Windows 2.0. Výhodou operačního systému Windows 2.0 byl fakt, že společně s ním přišlo na trh i velké množství užitečných programů. Mezi ně patřil například Word, Excel nebo Corel Draw. Šlo tak o obrovský BOOM tehdejší doby.

Windows 3.0

Rok 1990 přinesl Windows 3.0. O necelé dva roky později se tento operační systém dočkal vylepšené verze, která byla označována za Windows 3.1. Po světové premiéře se operační systém přeložil kompletně do českého jazyku. Opět nechyběly klasické programy, mezi které patřil Word i Excel. Windows 3.0 i 3.1 ale nabízel jen omezené možností, co se týče pracovních příležitostí, podobně, jako výše uvedené předchozí verze.

Windows 95 a 98

Tady operační systém Windows nabírá už správný směr. Na trh přichází operační systém Windows 95 a o tři roky později také Windows 98. Tyto operační systémy už nabízeli také nejvýraznější novinku. Tou byl internetový prohlížeč Internet Explorer. Ten se do počítačů s tímto operačním systémem vkládat defaultně. Uživatelé tak mohli začít pomalu, ale jistě navštěvovat první internetové stránky.

Windows 2000

Tentokrát se píše rok 2000. Šlo o přelom a operační systém Windows 2000 už nabízel relativně zajímavé funkce a možnost běžně využívat chytré a zároveň dostupné technologie. Počítačová síť se rozrůstala neuvěřitelnou rychlostí, a tak lidé mohli na svých počítačích provádět více úkonů.

Windows XP

Rok 2001 přinesl novinky ve světě profesionálního a domácího využívání počítačů a operačních systémů. Počítače s operačními systémy Windows XP tak přinesl obrovský zvrat v používaní neustále se vyvíjející technologie. Lidé považují počítač za běžnou součást svého života. Počítač jim pomáhal v pracovních i domácích záležitostech. Děti objevují naopak svět počítačových her a zábavy. Běžní uživatelé naopak dávají přednost síle internetových sítí a webových stránek.

Windows Vista

Windows Vista přinesl na trhu nové grafické rozhraní i využívaní počítačů. Počítače v roce 2007 společně s operačním systémem Windows Vista uměli prakticky všechny funkce. Uživatelé tak zcela běžně využívali notebooky s operačními systémy Windows ke své práci. Děti naopak vyhledávali v mnohem větším měřítku čím dál tím novější a modernější počítačové hry. V této době neexistovalo prakticky nic, co by se nedalo pomocí operačního systému Windows Vista vyřešit. Postupně se pracovalo na operačním systému, rozhraní i grafice.

Windows 7

Rok 2009 byl o nově vznikajícím Windows 7. Windows Vista byl ovšem velice náročným operačním systémem, jež vyžadoval vyšší výkon pro běžné využívání softwarů a her. Windows 7 tohle však zcela zastavil a dokázal tak využívat moderní technologie počítačů. Mezi největší novinky patřil lépe propracovaný hlavní panel a jednodušší ovládání. To se týkalo i práce s jednotlivými okny a funkcemi.

Windows 8

O tři roky později se na trhu objevila i verze Windows 8. Tlačítko Start bylo nahrazeno úvodní obrazovkou. Windows 8 nebyl zase takovou změnou pro uživatele. Jinými slovy uživatelé přecházející z Windows 7 neměli problém se během pár vteřin orientovat v nově objeveném Windows 8. Mnoho uživatelů ovšem Windows 8 ani nezačalo využívat, protože se po čase začalo pracovat na Windows 10.

Windows 10

Rok 2015 byl rokem Windows 10. Na tento Windows čekalo velké množství uživatelů po celém světě. Důkazem byl také fakt, že se jednalo o velký zájem. Je potřeba zmínit, že na rozdíl od Windows 8 šlo o velký posun směrem dopředu.

Windows 11

Posledním Windows je Windows 11, jež byl na trh představen v roce 2021. I tento Windows si získal velké množství svých uživatelů. Přechod z Windows 10 na Windows 11 není nijak náročný, a tak jej zvládne úplně každý. Windows 11 přináší zajímavé novinky i rychlejší fungování operačního systému.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*