Jak zobrazit přípony souborů

winseven

w8_priponyWindows 8 i jeho předchůdci mají defaultně nastavenu jednu takovou věc, která se hodí spíše méně znalým uživatelům. Ti pak nejsou příliš zmatení a jednoduše pracují se soubory a ikonami, které u nich jsou. O co se jedná? Průzkumník Windows nezobrazuje přípony souboru. Na první pohled tak vůbec nepoznáte, zda jde například o soubor s příponou AVI nebo MKV, pokud tyto typy spouštíte stejnou aplikací.

Toto nastavení mi hodně vadí a v zásadě jde o první věc, kterou zapínám, jakmile Průzkumník poprvé spustím. Některé alternativy jsou nastaveny lépe, například Total Commander, ten ovšem používám jen zřídka. Protože jde jen o nastavení, je možné ho poměrně snadno změnit.

Ještě si ale řekněme, k čemu je dobré přípony zobrazovat a naopak nezobrazovat. Pokud jste počítačový laik a nechcete si příliš plést hlavu, nechte přípony skryté. Například na počítači dědečka je to v pořádku. Stejně jako Metro směřuje ke skrytí implementačních a dalších detailů před uživateli, tak k tomu přispívá i nezobrazování přípon souborů. Ve chvíli, kdy jste ale pokročilý uživatel a například i pracujete s méně známými či vlastními příponami souborů a často využíváte asociaci jako já, je přímo žádoucí je mít neustále na očích.

Jak tedy na to? V Průzkumníku Windows přejděte na Možnosti. Ve Windows 7 otevřete menu pomocí klávesy ALT, ve Windows 8 se proklikejte lištou Ribbon – záložka Zobrazení a v pravé části tlačítko Možnosti. Zde pak znovu přejděte na záložku nazvanou Zobrazení a v seznamu pod Upřesnit nastavení najděte Skrýt příponu souborů známých typů. Tuto volbu odškrtněte a vše potvrďte.

A to je vše. Přípony souborů se budou běžně zobrazovat a vy vždy budete vědět, s jakým souborem pracujete. Přípona je součástí názvu souboru, nachází se za poslední tečkou a vy ji samozřejmě můžete změnit pouhým přepsáním.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*