Hardwarové nároky, možnosti instalace a další

winseven

O tom, jaké edice systému Windows 7 je možné si pořídit, jsme si na tomto webu již psali. Čemu jsme se ale nevěnovali více, jsou hardwarové nároky toho operačního systému. Snadno tak můžete posoudit, zda váš počítač stačí, a zvážit tak upgrade na Windows 7. Podíváme se ale také blíže na možnosti instalace systému a jeho aktivaci.

Obecně platí, že nižší edice systému Windows mají nižší hardwarové nároky. Všem edicím Windows 7 postačí procesor s frekvencí 1GHz, dále se ale odlišují. Zatímco edicím Starter a Home Basic postačí 512 MB RAM, 20GB disk (alespoň 15GB volného místa) a grafika s podporou Direct X 9.0 a pamětí jen 32MB, Windows 7 Home Premium, Professional, Enterprise a Ultimate potřebují 1GB RAM, 40GB disk (opět s alespoň 15GB místa) a grafiku s pamětí 128MB (a samozřejmě podporou Direct X 9.0 a Pixel Shader 2.0).

Možností instalace systému Windows 7 je pak samozřejmě více. Řada lidí systém instaluje z DVD mechaniky, přičemž podporovány jsou také externí USB mechaniky. Využít lze ale také USB Flash disk, kdy je čtení rychlejší a obraz systému je možné upravit, a v neposlední řadě instalaci po síti. Ta ovšem zatěžuje síťový provoz.

V zásadě existují dva typy instalace systému Windows – standardní a bezobslužná. V průběhu standardní instalace je uživatel vyzván k potvrzení licenčních podmínek, volbě jazyka a další, bezobslužná instalace probíhá bez jakýchkoliv dotazů. Pro bezobslužnou instalaci je třeba vytvořit soubor odpovědí, který je ve formátu XML, jmenuje se Unattend.xml a instalátor předpokládá jeho umístění v kořenovém adresáři na flash disku. Tento soubor lze vytvořit pomocí nástroje Windows SIM.

Jestliže při instalaci systému zadáte licenční klíč, edice systému je automaticky vybrána. Pokud tak neučiníte, musíte ji vybrat ručně a licenční klič zadat až po instalaci. Systém Windows 7 dále musíte do 30 dnů aktivovat, a to přes internet nebo telefonicky. Aktivace probíhá na základě jedinečného otisku počítače (unikátní číslo procesoru a generovaná kombinace z licence systému a podobně). Při instalaci řady nástrojů od Microsoft, které nejsou součástí systémů, dále probíhá také validace systému. Jestliže neuspěje, nebudete moci stahovat aktualizace s výjimkou kritickým a váš počítač bude do 30 dnů zablokován.

Co se dále týče instalace, je dobré vědět, že Windows 7 Enterprise a Ultimate lze nainstalovat na virtuální pevný disk. Zajímavá je také možnost instalace více systémů na jeden počítač. V případě Windows instalujte „Sedmičky“ vždy jako poslední. Ty totiž starší systémy rozpoznají. Jestliže instalujete operační systém Linux, nainstalujte jej až po instalaci Windows 7.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*