IE končí, je tu prohlížeč Microsoft Edge

Microsoft se ve Windows 10 rozloučí s prohlížečem Internet Explorer. Ano, je to tak. Internet Explorer v systému sice zůstane, ale bude tomu tak pouze pro podporu aplikací, které jsou na něm závislé. Hlavním internetovým prohlížečem ve Windows 10 bude Microsoft Edge.

O Microsoft Edge už dnes víme mnoho, dokonce si ho můžete sami vyzkoušet. Edge už je totiž součástí oficiální verze Windows 10 Insider Preview, kterou si můžete zdarma stáhnout i vy.

V dnešním článku si tedy pojďme shrnout nejdůležitější fakta, která o novém prohlížeči Microsoft Edge musíte vědět i vy.

  • Nový prohlížeč se bude jmenovat Microsoft Edge. Vybíralo se přitom z více názvů a Edge, jak se jmenuje i jádro tohoto prohlížeče, vyhrál.
  • Microsoft Edge bude součástí pouze Windows 10. Prohlížeč tedy nepoběží na starších verzích Windows ani nebude určen pro Android či iOS.
  • Internet Explorer v systému zůstane, nepočítá se však s jeho dalším vývojem. Na mobilní verzi Windows 10 však Internet Explorer nebude, mobilní zařízení ovládne Microsoft Edge.
  • Microsoft Edge se bude aktualizovat přes Windows Store jako ostatní aplikace. Díky tomu ho bude možné pravidelně aktualizovat, podobně jako to známe například z Chrome, a je pravděpodobné, že tomu také tak bude.
  • Nový prohlížeč Microsoft Edge bude podporovat doplňky obdobně jako Firefox, Chrome a další. Doplňky navíc budou podporovány i v mobilní verzi prohlížeče.
  • Edge přijde také se synchronizací hesel a záložek jako i další prohlížeče.
  • Microsoft Edge bude mít integrovanou Cortanu. Budete potřebovat zjistit, jaké je počasí, napíšete „počasí“ a Cortana vám odpoví. Nebudete rozumět nějakému slovu na stránce, slovo označíte, kliknete pravým tlačítkem, a aniž byste opustili stránku, Cortana vám dá odpověď. Škoda, že Cortana zatím nebude v češtině.
  • Edge jde však ještě dál. Umožňuje totiž kreslit přímo do stránky, označovat důležité informace, přidávat komentáře a poté vše uložit anebo sdílet na sociálních sítích. Velmi užitečná funkce.
  • A užitečná je i poslední funkce, kterou chceme zmínit – režim čtení převede libovolnou stránku do podoby knihy a synchronizuje ji napříč zařízeními. Cokoliv si tedy uložíte, si později přečtete off-line kdekoliv a kdykoliv.

Co říkáte na nový prohlížeč Microsoft Edge? Už jste ho zkoušeli?

One Response to “IE končí, je tu prohlížeč Microsoft Edge”

  1. […] A úplně na závěr nesmíme zapomenout na nejdůležitější univerzální aplikaci, a tou je nový webový prohlížeč Microsoft Edge. […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *