Proč přejít na Windows 7?

Windows 7
Windows 7

To je otázka, kterou si asi mnoho lidí na tomto blogu pokládalo. Nevím, jestli byla pomocí článků zodpovězena (myslím si, že několikrát určitě ano). Pokud ne, tak tento článek Vám ji rozhodně zodpoví. Budeme se věnovat především přechodu z jiných operačních systému od Microsoft Windows, protože uživatelé jiných OS (Linux a Mac) mají určitě své důvody pro nepoužívání Windowsů (a také čtenářská základna tohoto blogu je především z řad uživatelů Windows).

Proč přejít z Windows XP?

Windows XP jsou poměrně zastaralým operačním systémem (jsou s námi téměř 9 let) a Microsoft je brzy přestane podporovat a tento operační systém se stane bezpečnostním rizikem. Pokud tedy máte dostatečně silnou sestavu, která odpovídá systémovým požadavkům Windows 7 (gigahertzový procesor, 1 GB RAM pro 32bitový systém nebo 2 GB RAM pro 64bitový systém, grafické zařízení podporující DirectX 9 a 16 nebo 20 GB na pevném disku), tak je rozhodně dobré na tento OS přejít. Jediná věc, která by měla mít větší výkon, je asi procesor, protože při taktovací frekvenci 1 GHz by mohl být běh systému poměrně pomalý. Pokud byste se báli kompatibility starých aplikací, tak se nebojte, protože Windows 7 nabízí Windows XP Mode, což je možnost spuštění jakékoli aplikace ve virtuálním Windows XP. Musíte mít však nainstalovaný i Virtual PC a nároky na počítač se zvyšují o 1 GB RAM a dalších 15 GB volného místa na disku. Více informací o Windows XP Mode můžete nalézt http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows7/products/features/windows-xp-mode.

Pokud kupujete nový počítač, tak nemá cenu uvažovat o jiném operačním systému nežli Windows 7 nebo Vista, protože počítač bude určitě dostatečně výkonný (jedinou výjimkou jsou některé velice slabé netbooky, ale u nich jsou XP většinou přeinstalované). Pokud hrajete nové hry, tak je pro Vás Windows XP také špatnou volbou, protože nepodporují nové verze DirectX 10 a 11, takže si hry nebudete moci užít s nejlepší grafikou (nemluvě o tom, že některé hry už ani nejsou pro XP dělané).

Proč přejít z Windows Vista?

Windows Vista si bohužel nikdy nevysloužila pověst dobrého operačního systému hlavně díky své pomalosti (především na starších počítačových sestavách). Ta by měla být hlavním důvodem pro přechod na novější 7. V tomto článku na http://pctuning.tyden.cz/software/ladeni-windows/14882-windows-xp-vista-nebo-7-srovnani-rychlosti. V tuningu si můžete přečíst o rychlostním srovnání Windows XP, Vista a 7. Windows Vista a 7 mají většinu věcí společného. Vista je možná trošku komplikovanější (což je pro někoho výhoda a pro někoho ne), bohužel méně svižná a nenabízí tak příjemnou práci s okny, jako Windows 7. Já navíc ještě oceňuji u „Sedmiček“ dolní panel, na který si lze přichytit programy a přes pravé tlačítko používat některé funkce programu, poslední otevřené soubory nebo oblíbené soubory. Jediný důvod proč nepřecházet by mohla být pro někoho cena (proč přejít, když je to stejné a musím platit navíc?), ale Microsoft podporuje možnost mnohem levnějšího upgradu z Vist. Pokud však kupujete nový počítač, tak nemá cenu uvažovat o Vistách, protože nenabízejí nic navíc oproti Windows 7 a jsou pomalejší.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*