Zkušenosti s Windows 8 – jak systém vypnout

winseven

Windows 8, které nemají nabídku Start, se mění řada věcí, na které jsme byli zvyklí, a to i ty nejdůležitější. V nabídce Start jsme doposud našli jak Ovládací panely, o kterých si budeme psát příště, tak nainstalované aplikace či možnost vypnout počítač. Právě s vypnutím počítače je to v systému Windows 8 úplně jinak, stejně tak s jeho restartováním. Pojďme se tedy podívat, kam nám Microsoft ukryl tyto možnosti a jak Windows 8 snadno vypneme.

Jak by se dalo očekávat, možností, jak vypnout Windows 8, je více, žádná z nich však není tak rychlá, jako to bylo doposud s nabídkou Start. Z praktického pohledu je to změna k lepšímu i horšímu. Počítač přece jen nevypínáme každou chvíli, takže jej nepotřebujeme vypínat na dvě kliknutí myší. Na druhou stranu pokud systém Windows 8 vypnout chceme, rádi bychom to udělali rychle. Ať už tak či tak, musíme si zvyknout, že ve Windows 8 je to jinak, a my si nyní řekneme jak.

Zřejmě nejlepší možností, jak Windows 8 vypnout, je lišta v pravé části obrazovky, která se zobrazí při najetí myši do kteréhokoliv pravého rohu. Pokud poté zvolíme Settings, dole vidíme ikonu Power. Právě kliknutím na ni budeme mít možnost počítač vypnout, uspat nebo restartovat. Toto řešení je o mnoho rychlejší a snadnější než to druhé, které vede přes uživatelský účet. Počítač totiž můžeme vypnout i po odhlášení uživatele či uzamknutí počítače. Pokud si tedy spustíme Metro, klikneme na přihlášeného uživatele a zvolíme Lock či Sign out, na přihlašovací obrazovce vpravo dole znovu můžeme systém vypnout, restartovat či uspat počítač.

Vzpomínám si, že v dřívější testovací verzi systému Windows 8 se mi vypnutí počítače nedařilo objevit, nyní už mi to tolik času nezabralo. Zvyknout si však musíme na prostředí Metro a s ním na startovací obrazovku, vyhledávání aplikací a také právě vypínání počítače. Systém Windows 8 je zkrátka v mnoha ohledech jiný než jeho předchůdce.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*