Zkušenosti s Windows 8 – nový průzkumník Windows

winseven

minulém článku jsme si představili dvě Metro aplikace systému Windows 8, které by si uživatelé mohli velmi rychle oblíbit. Dnes se přepneme znovu do desktopového prostředí a podíváme se na nový průzkumník Windows. Právě ten zřejmě budete využívat při každodenní práci na počítači. Již jsme si říkali, že Microsoft v nových Windows 8 úplně změnil styl oken, okna už nejsou průhledná a mají hranaté rohy. Průzkumník Windows však prošel dalšími změnami a jeho ovládání je nyní jednodušší, rychlejší a pohodlnější. Ptáte se proč? Pojďme se podívat, jak vypadá průzkumník Windows ve Windows 8.

Dříve než si řekneme, jak práci s průzkumníkem Windows usnadňuje prostředí Ribbon, zaměříme se na levou horní část okna. Po instalaci Windows 8 tam můžete najít dvě ikony, jedna slouží pro zobrazení vlastností a druhá pro vytvoření nové složky. Novou složku tak snadno vytvoříme v daném umístění a snadno také zobrazíme vlastnosti zvolené složky či souboru. Šipkou vedle těchto ikon můžeme přidat další, například na přejmenování či smazání. Ikony lze navíc umístit pod lištu Ribbon.

Můžeme si všimnout, že se v průzkumníku Windows zmenšil dolní panel, nabízí pouze součet položek v daném umístnění a možnost rychlého přepnutí zobrazení. V pravém horním rohu pak můžete zobrazit nápovědu, která je ve stylu Metra, a rozbalit lištu Ribbon. Tlačítka File, Home a tak dále nelze skrýt. Pokud je lišta Ribbon minimalizována, při kliknutí například na Home nezabere žádný prostor, neboť se zobrazí přes současné okno. Při rozbalení lišty Ribbon je tato lišta zobrazena vždy a v okně bere prostor pro zobrazení složek a souborů.

Kromě všech možností, které záložky lišty Ribbon nabízejí, se například při výběru složky My Music zobrazí nová záložka s možností hudbu přehrát, podobně je to u videí či obrázků. Koš má navíc záložku s možností koš vysypat či obnovit soubory v něm a tak dále. Právě v tom se skrývá největší síla lišty Ribbon.

Takový je tedy nový průzkumník Windows ve Windows 8 a příště se podíváme na rychlé vyhledávání aplikací, které ve Windows 7 bylo součástí nabídky Start.

1 komentář

  1. No to nevím co je na tom lepšího.V xp jsem nalezl ve stromě hned vše a měl jsem o tom přehled.Win 7 to zmrvil, nabízí ruzné zástupce ani nevím proč, jelikož to tam je pak dvakrát a zbytečne zabírá v okně místo.Vyhledávání souborů je ve win 7 katastrofa oproti Xp.Jestli ale někdo obdivuje novoty tak budiž se v tom vyřívá.V jednoduchosti je přehled a na to Xp bylo špičkové. Win 8 už ani nechci to raději přejdu na linix.Pro orientaci je vždy lepší mít vše v jednom okně a ne hledat v jiných.Proč například v průzkumníku ovlágací panely nejdou rovnou zobrazit nástroje v pravo jak v xp?Proč to musí skočit do nového okna tak to nepochopím.Jen snad proto aby to bylo zajímavé?To je jen perlička.Jinak je vše spíš na zdlohavé hledání.Jiný styl ve složitější cestě k cílu.Tento názor mě nikdo neveme.Už mě i napadá že pro Microsoft nechce nic vylepšit a tak jen mění okna.Uživateli nutí jiný spůsob orientace, což ale nená vliv na chod systému jen ho zpomalí.Gigabajty navíc v počítači a stejně by mě doopravdy zajímalo proč?Oni to moc dobře ví.Je to Microsoft pro microsoft a ne pro uživatele jak si někdo namlouvá.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*