Windows 8 – jak vrátit nabídku Start

Přestože Windows 8 jsou teprve ve fázi testování a uvedení na trh se dočkáme nejdříve na podzim, vedle kladných ohlasů uživatelů se objevují také negativní reakce. Ty se začaly šířit hned pár dní po té, co Microsoft vypustil Windows 8 Consumer Preview, tedy testovací verzi Windows 8 pro veřejnost. Uživatelé chválí nové prostředí Metro i novinky, které přineslo desktopové prostředí Windows. Spoustě z nich se však nelíbí jediné – prostředí Metro na desktopu.

Microsoft dlouho avizoval odstranění nabídky Start, a tak není divu, že se k tomuto kroku také odhodlal. Nabídka Start zmizela a nahradilo ji prostředí Metro. To se otevře při každém stisknutí klávesy Windows, přičemž nabízí přibližně stejné možnosti jako stávající nabídka Start, ovšem s jedním zásadním rozdílem – Metro je přizpůsobené pro dotykové obrazovky, má velké barevné dlaždice a tak dále. Nechceme Metro na desktopu, říká mnoho z těch, co vyzkoušeli Windows 8 Consumer Preview.

Zda Microsoft na tyto reakce nějak zareaguje, není jasné. Microsoft chce prostředí Metro prosadit za každou cenu, a to nejen na tabletech. Nedávno dokonce představil firemní aplikace v prostředí Metro. Je proto velmi pravděpodobné, že Windows 8 skutečně nenabídne nabídku Start a uživatelé budou přepínat mezi desktopovým prostředím a Metrem. Tomu nasvědčuje také poslední zpráva o tom, že Windows 8 bude zřejmě hotový v létě a na trh se tak dostane již v říjnu tohoto roku.

Pokud Windows 8 nebude mít nabídku start, ke slovu se zřejmě dostane software třetích stran. Už pouhý jediný den po vydání Windows 8 Consumer Preview se objevily nástroje, které umí nabídku Start do systému vrátit. Stáhnout si je zdarma a vyzkoušet můžete i vy. V současné době mluvíme o dvou významných hráčích – ViStart a Stardock. ViStart představil nabídku Start pro Windows 8 prakticky v takové podobě, jakou známe z Windows 7. Nástroj se jistě bude dále vyvíjet a s uvedením Windows 8 na trh může nabídnout daleko víc. Stardock naopak počítá s prostředím Metro a nabídku Start vytvořil na jeho základu. Budete-li chtít nabídku Start ve Windows 8, sami si můžete vybrat, která vám vyhovuje více.

Nezbývá než vyčkat na prodej systému Windows 8. Zda přinese nabídku Start a zda její případná absence odradí uživatele, neboť například nemusejí chtít zasahovat do systému softwarem třetích stran, to je otázkou budoucnosti.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*