Windows 8 – jak vrátit nabídku Start

winseven

Přestože Windows 8 jsou teprve ve fázi testování a uvedení na trh se dočkáme nejdříve na podzim, vedle kladných ohlasů uživatelů se objevují také negativní reakce. Ty se začaly šířit hned pár dní po té, co Microsoft vypustil Windows 8 Consumer Preview, tedy testovací verzi Windows 8 pro veřejnost. Uživatelé chválí nové prostředí Metro i novinky, které přineslo desktopové prostředí Windows. Spoustě z nich se však nelíbí jediné – prostředí Metro na desktopu.

Microsoft dlouho avizoval odstranění nabídky Start, a tak není divu, že se k tomuto kroku také odhodlal. Nabídka Start zmizela a nahradilo ji prostředí Metro. To se otevře při každém stisknutí klávesy Windows, přičemž nabízí přibližně stejné možnosti jako stávající nabídka Start, ovšem s jedním zásadním rozdílem – Metro je přizpůsobené pro dotykové obrazovky, má velké barevné dlaždice a tak dále. Nechceme Metro na desktopu, říká mnoho z těch, co vyzkoušeli Windows 8 Consumer Preview.

Zda Microsoft na tyto reakce nějak zareaguje, není jasné. Microsoft chce prostředí Metro prosadit za každou cenu, a to nejen na tabletech. Nedávno dokonce představil firemní aplikace v prostředí Metro. Je proto velmi pravděpodobné, že Windows 8 skutečně nenabídne nabídku Start a uživatelé budou přepínat mezi desktopovým prostředím a Metrem. Tomu nasvědčuje také poslední zpráva o tom, že Windows 8 bude zřejmě hotový v létě a na trh se tak dostane již v říjnu tohoto roku.

Pokud Windows 8 nebude mít nabídku start, ke slovu se zřejmě dostane software třetích stran. Už pouhý jediný den po vydání Windows 8 Consumer Preview se objevily nástroje, které umí nabídku Start do systému vrátit. Stáhnout si je zdarma a vyzkoušet můžete i vy. V současné době mluvíme o dvou významných hráčích – ViStart a Stardock. ViStart představil nabídku Start pro Windows 8 prakticky v takové podobě, jakou známe z Windows 7. Nástroj se jistě bude dále vyvíjet a s uvedením Windows 8 na trh může nabídnout daleko víc. Stardock naopak počítá s prostředím Metro a nabídku Start vytvořil na jeho základu. Budete-li chtít nabídku Start ve Windows 8, sami si můžete vybrat, která vám vyhovuje více.

Nezbývá než vyčkat na prodej systému Windows 8. Zda přinese nabídku Start a zda její případná absence odradí uživatele, neboť například nemusejí chtít zasahovat do systému softwarem třetích stran, to je otázkou budoucnosti.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*