Panel pro matematický zápis

winseven

Windows 7 ve svém základu nabízí celou řadu funkcí, které uživatelé mohou využít jako pomůcku při práci nebo k zábavě. O zábavu se stará především sada her, z nichž velmi oblíbené jsou hry karetní, jako pomůcka pak může posloužit například kalkulačka, softwarová klávesnice a další. Dnes mám pro vás další typ, jakým způsobem snadno a rychle využít další z takových nástrojů, který je ve Windows 7 dostupný. Jmenuje se Panel pro matematický zápis.

Sám název už jasně napovídá, k čemu je možné takový panel využít. Začněme ale hezky od začátku. Panel můžete spustit tak, že do hledání v nabídce Start napíšete jeho přesný název, anebo jej najede v nabídce Start, Všechny programy a poté Příslušenství. Panel pro matematický zápis je v zásadě velmi jednoduchý a slouží k jedinému účelu – co nejrychleji zapsat i složité matematické vzorce.

Představte si, že pracujete v textovém editoru Microsoft Word a před sebou máte nespočetné množství složitých vzorců, které potřebujete zapsat. Klikání a hledání každé odmocniny či faktoriálu pak může být velmi otravné a především zdlouhavé. Panel pro matematický zápis rozpoznává gesta myší, takže vaše vzorce jednoduše napíšete posouváním myši.

Panel pro matematický zápis bohužel není možné kalibrovat pro váš rukopis, proto je třeba sis jej nejprve vyzkoušet a zvyknout si na jeho rozpoznávání. Pak v něm však můžete napsat i složité matematické vzorce. O tom, jaké znaky a matematické zápisy jsou podporovány, si můžete přečíst v nápovědě. Podpora je však opravdu velmi široká.

Váš zápis můžete v průběhu psaní také opravovat, na což vám poslouží tlačítka po straně. Můžete smazat a napsat znovu každý znak či opravit rozpoznání. Jakmile psaní dokončíte, stačí kliknout na tlačítko Vložit a vzorec se vloží do textového editoru, který máte na pozadí právě otevřený. Např. Word uloží váš vzorec jako klasickou rovnici.

Panel pro matematický zápis je jednoduchý a může velmi usnadnit vaši práci. Pokud si na něj zvyknete, poslouží vám při zápisu složitých matematických vzorců.

5 komentářů

  1. Najdete ho pomocí Start > Všechny programy > Příslušenství > Panel pro matematický zápis pro Anglické Windows Start > All programs > Accessories > Math Input Panel. Případně Win + R a zadejte do příkazu zadejte “mip.exe”

  2. Jakto, že to tam nemám? mám windows 7 64 bit … btw legální… dostal jsem ho k noťasu… kde by se to dalo stáhnout?

  3. Tato funkce je dostupná od verze Windows 7 Home Premium, pokud máte nižší verzi tak ho tam nenajdete. Pokud máte tuto či vyšší verzi zkuste zadat to Panelu spuštění > Win + R toto “%CommonProgramFiles%\Microsoft Shared\Ink\mip.exe”

  4. Chápu dobře, že pokud nemám officy, tak je mi to ale úplně na hovno?

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*