Záložky v Průzkumníku Windows

Windows 7 je moderní operační systém, který svým uživatelům nabízí řadu vymožeností. I přesto však čas od času můžeme narazit na to, že nám ta či ta funkce, kterou známe odjinud, chybí. Právě to se mi stalo při používání Průzkumníku Windows. Ten ve Windows 7 nenabízí podporu záložek, nebo chcete-li panelů, které dnes známe například z oblíbených internetových prohlížečů. Tato situace se ale naštěstí dala snadno vyřešit.

Jistě se vám často stává, že potřebujete mít v počítači otevřených více adresářů současně. Ve Windows 7 to byla a je vždy otázka více oken Průzkumníku Windows. Stáhnout zdarma si ovšem můžete šikovný nástroj QTTabBar, který funkci panelů umí do Windows přidat. Vy pak můžete snadno procházet váš počítač v jediném okně, a to pomocí panelů – stejně jako dnes třeba brouzdáte po internetu.

Jednoduše si stáhněte poslední verzi QTTabBar a nainstalujte ji. Na konci instalace ponechte zaškrtnutou volbu restartování všech oken Průzkumníku Windows. Po instalaci pak můžete QTTabBar ihned začít používat. V kontextovém menu Průzkumníku přejděte na Zobrazit, dále Panel Nástrojů a zaškrtněte QTTabBar. Tím se panely zobrazí. Nyní už jej stačí pouze nastavit podle vašich představ.

Nový panel lze snadno přidat tak, že složku z okna Průzkumníku přetáhnete na panel. Mezi panely je možné se přepínat klávesovou zkratkou Ctrl+Tab, opět stejně jako známe z internetových prohlížečů. V nastavení je ovšem celá řada dalších zkratek, které si můžete sami nastavit. Jestliže kliknete na ikonku v panelu, můžete procházet obsah záložky. Lze ovšem také nastavit akci při kliknutí na záložku, dvojkliku na záložku a další. Nastavení QTTabBar otevřete kliknutím pravým tlačítkem myši na panel a následným vybráním možnosti Options.

Jestliže chcete Průzkumník Windows ještě více přizpůsobit zvyklostem z internetových prohlížečů, stiskněte Alt+M, čímž zavřete hlavní menu. V nastavení dále můžete zavřít tlačítka s navigací a pro zkratku Ctrl+T nastavit klonování aktuální záložky. Vedle záložek je možné také zobrazit křížek pro jejich zavření.

QTTabBar je šikovný nástroj, který průzkumník Windows 7 naučí to, na co vývojáři Microsoftu zapomněli. Nástroj se navíc stále vyvíjí, takže se jistě dočkáme dalších vylepšení.

One Response to “Záložky v Průzkumníku Windows”

  1. […] dvěma lety jsem psal článek o tom, jak do Průzkumníku Windows dostat panely. Pro mě osobně je to naprosto nezbytná věc […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *