Automatické spuštění aneb tvorba souboru Autorun.inf

winseven

Dnes se podíváme na tip týkající se automatického spuštění obsahu DVD. Jistě jste se setkali s tím, že se vám po vložení disku do počítače automaticky spustila instalace nebo menu s nějakými možnostmi. Tvorbou vlastního CD menu se budeme zabývat příště, a tak je dobré si nejprve ukázat, jak zařídit ono automatické spuštění.

Představte si, že máte soubory připravené pro vypálení na disk. Chcete však zajistit takzvaný Autorun, tedy automatické spuštění například nějakého .exe souboru po vložení disku do mechaniky počítače. Jak na to? Je to velmi jednoduché, stačí pouze vytvořit textový soubor nazvaný Autorun.inf a napsat do něj pár správných řádků.

Soubor s příponou .inf není nic magického, jde o běžný soubor, který vytvoříte například pomocí Poznámkového bloku. Otevřete tedy tuto aplikaci a nový soubor uložte pod názvem Autorun.inf. Poté ho naplňte následujícím obsahem (a nezapomeňte znovu uložit):

[autorun]

open=filename.exe

icon=filename.ico

A to je vše. Filename.exe je název programu, který se po vložení disku do počítače automaticky spustí, takže ho nahraďte vaší aplikací. Totéž proveďte s textem filename.ico, což je ikona daného programu. Poté už se nemusíte bát disk s tímto a ostatními soubory vypálit.

A co se stane? Jakmile disk vložíte do počítače, automaticky se spustí soubor filename.exe. Dnes je běžné, že počítač vám nejprve nabídne ještě možnost procházet soubory na disku a další, v takovém případě jednoduše zvolte automatické spuštění a stane se totéž.

Jak vidíte, příprava automatického spuštění vašeho disku zabere jen pár desítek vteřin. V příštím článku se proto podíváme, jak zcela zdarma vytvořit vlastní DVD menu s možnostmi, které po kliknutí například otevřou soubor nebo webovou stránku.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*