Ipconfig, ping a další

winseven

Dnes už téměř každý používá připojení k internetu. Pokud čtete tento článek, určitě i vy. 🙂 Dnes se podíváme, jaké jsou možnosti nastavení ve Windows 7 a také jak rychle zjistit potíže, pokud něco nefunguje.

Hned ze začátku musíme upozornit na Centrum síťových připojení a sdílení. Najdete v něm totiž prakticky vše, co se sítě a nastavení týče, a to včetně nastavení sdílení. Centrum můžete spustit buď z nabídky Start, nebo přímo z oznamovací oblasti hlavního panelu. Jestliže například přejdete na Změnit nastavení adaptéru, budete mít možnost konfigurovat IP adresy verze 4 i 6 pro například bezdrátové připojení a další. IP adresu, masku sítě i výchozí bránu získáte od poskytovatele vašeho internetu. Pokud jste v počítačích trochu zběhlí, jistě víte, co tyto pojmy udávají.

Další zajímavou položkou v Centru síťových připojení a sdílení je Změnit pokročilé možnosti sdílení, kde máte možnost nastavit, zda váš počítač sdílí soubory s ostatními počítači v síti, zda je sdílení chráněno heslem a další. Opomenout ale nesmíme ani Zvolit možnosti domácí skupiny či sdílení, kde lze počítač připojit do domácí skupiny a určit, co vše se má sdílet.

Jestliže si zobrazíte stav sítě kliknutím na odkaz vedle položky Připojení, a poté přejdete na Podrobnosti, zobrazí se vám podrobné informace o aktuálním síťovém připojení. Ty se mohou hodit při řešení potíží s internetem. Prakticky stejný výsledek dostanete také v případě, že spustíte příkazový řádek (nabídka Start a napíšete cmd) a zadáte příkaz ipconfig /all. Příkaz ipconfig má samozřejmě další parametry, obecně se však používá pro zjištění konfigurace aktuálního síťového připojení. Dalším příkaz je příkaz ping, který kontroluje dostupnost daného serveru. Například ping www.seznam.cz vám zjistí, zda je server dostupný. Můžete ovšem zadat také IP adresu počítače kolegy a podobně. Jestliže zadáte tracert www.seznam.cz, opět kontrolujete dostupnost serveru, ale vypisuje se vám také cesta k serveru a vy tak můžete zjistit, kde připojení havaruje. Příkazem pathping pak máte možnost dále zjistit ztráty a zpoždění při cestě od zdroje k cíly. Rovněž jako u ipconfig, všechny tyto příkazy mají další parametry.

To je jen málo, respektive základy, co byste měli při nastavování sítě znát. Nastavení a možnosti v Centru síťových připojení a sdílení vám pomohou rozpoznat veřejné a privátní sítě, podle nichž pak platí určitá pravidla brány Firewall, jednoduché příkazy vám pak napoví při řešení potíží s internetovým připojením.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*